Bazı aşklar intihar ile biter, İSTANBUL…
Levent Altun

Levent Altun

Levent Altun

Bazı aşklar intihar ile biter, İSTANBUL…

08 Mayıs 2019 - 09:40

‘İstanbul bizim için bir aşk hikayesi’ diyorlardı.
İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi, bazı aşkların intihar ile biteceği ironisini getirdi aklıma.
İstanbul, bir şehirden çok daha ötesi.
İstanbul seçimleri de, bir seçimden çok daha ötesi.
Seçimlerin iptal gerekçesini fazla konuşmaya bile gerek yok. Aynı sandık kurulları ve koşullarda 24 Haziran seçimleri de yapıldı. Anayasanın değiştiği referandum da yapıldı.
Hatırlayın lütfen. O zamanki itirazları kulaklar duymadı.
“Atı alan Üsküdar’ı geçti” denildi.
Dün,  “Türkiye, seçim güvenliği açısından dünyada önde gelen ülkelerin başındadır” diyenlerin, bugün İstanbul seçimlerini en şaibeli seçim olarak nitelemesi inandırıcı mı?
İstanbul’daki seçimlerin önemi, sadece İstanbul’u kazanmakla kalmıyor herkes bunun farkında.
Ekrem İmamoğlu mazbatayı alır almaz tüm Türkiye’nin gözü önünde insanlara umut oldu. İşçiler patlıcan, müdürler antrikot yerken, “Herkes aynı yemeği yiyecek” diyerek eşitlik mesajı verdi.
85 liralık öğrenci ulaşım kartını 50 liraya düşürdü, Ak Partililer de 40 lira olsun deyince, insanların kafasında “Madem öyle, bugüne kadar neden 85 liraydı” algısı oluşmaya başladı.
Ekrem İmamoğlu, alçak gönüllü ve sempatik yapısı, eşitlikçi ve dürüst kişiliğiyle kendini sevdirdi.
Çeşitli vakıf ve derneklere aktarılan paralar ve bankamatik personelleri de unutmamak lazım.
SADECE BÜYÜKŞEHİR SEÇİMİ YANLIŞ
Yüksek Seçim Kurulu’nun sadece İstanbul Büyükşehir belediye başkanlık seçimi kararı son derece yanlıştır.
Aynı zarftaki 4 oy pusulasında sadece Büyükşehir oylarının değiştirilip, diğerlerine hiç dokunulmadığını düşünmek, insan aklıyla dalga geçmektir.
İstanbul’daki 39 ilçenin 24’ünde Ak Parti kazanmış. Eğer hile ve usulsüzlük yapılmışsa, bunu yapanlar neden ilçe belediye başkanlığı oy pusulalarını değiştirmemişler?
İstanbul seçimi yenilenecekse, tüm ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi ve büyükşehir belediye başkanlığı için yenilenmeli.
Sadece Büyükşehir seçimi ne demektir biliyor musunuz? “Ölürüm de ayrılamam ben senden” şarkısını dinlemenizi öneririm.
 
SEÇİM NE OLUR?
İstanbul’da yenilenecek seçimler çok farklı bir siyasi atmosfer oluşturacak ve ezberleri bozacak bu çok net.
Ekrem İmamoğlu bu seçimde çok daha fazla kesimin desteğini alacaktır. DSP, TKP ve Saadet Partili seçmenler de bu haksızlığa karşı duracaklardır.
31 Mart seçimlerinden sonra Ak Parti ile MHP arasında esen soğuk rüzgarlar, İstanbul seçimlerinde sıcak savaşa dönüşebilir hatta Cumhur İttifakı bitebilir. Devlet Bahçeli, bu seçimleri Ak Parti’ye karşı bir sopa olarak kullanmak isteyecek, Ak Parti ise bu resti HDP’li seçmenin oylarını Ak Parti lehine çevirme gayretiyle karşılık verecektir.
Elbette tepki yüzünden bu durum açıkça dillendirilemez ancak bunun izlerini, şu an cezaevinde olan HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasında ya da benzer gelişmelerde görme ihtimali var.
Seçimin tatil mevsiminde olması eskiden katılımı hep olumsuz etkilerdi. Bu kez kesinlikle böyle bir şeyin olacağını düşünmüyorum. İstanbul, en yüksek katılımlı bir seçim yaşayacak, bu çok net.
Ve İstanbul seçimi sadece İstanbul seçimi olmaktan çıkacak, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek bir seçim olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum