Mahalle olan köylere kötü haber! Artık vergi...

Mahalle olan köylere kötü haber! Artık vergi ödeyecekler!

Kocaeli’de köyden mahalleye dönüşen yerler için emlak vergisi muayetinin kaldırıldı. Artık bu bölgelerde oturan vatandaşlar vergi ödeyecek.

Mahalle olan köylere kötü haber! Artık vergi ödeyecekler!

Kocaeli’de köyden mahalleye dönüşen yerler için emlak vergisi muayetinin kaldırıldı. Artık bu bölgelerde oturan vatandaşlar vergi ödeyecek.

Mahalle olan köylere kötü haber! Artık vergi ödeyecekler!
10 Eylül 2019 - 10:38

6360 sayılı Yasa ile köylerin mahalleye dönüştürülmesiyle birlikte, köy iken büyükşehir mahallesine dönüşen yerlerde yaşayan vatandaşlar için daha önce muafken emlak vergisi ve 2464 sayılı Kanunda yer alan diğer vergileri ödeme yükümlülüğü doğmuş, ancak aynı Kanuna eklenen Geçici 1'inci maddenin 15'inci fıkrası ile bu yükümlülük 5 yıl süreyle (2013-2017 yılları arasında) ertelenmişti. Kocaeli için ise farklı düzenleme yapılmıştı. Kocaeli büyükşehir sınırları ise 2012 yılından daha önce, 2004 yılında 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun Geçici 2'inci maddesiyle genişletilmiş olduğundan eskiden beri bu 2 ildeki tüm köylerde ve mahallelerde emlak vergisi ve diğer belediye vergileri alınıyordu.
6360 sayılı Kanundaki gibi bir istisna o tarihte bu Kocaeli için öngörülmemişti. 6360 sayılı Kanun, köy muayeti olmayan Kocaeli'ndeki köy ve mahalleleri de erteleme kapsamına katmıştı. Bu düzenleme ile Kocaeli'de daha önce emlak vergisi ödeyen vatandaşlar, önce 2017, sonra 2018,daha sonra da 2022 yılı sonuna kadar vergi ödemeyecek hale geldiler. Üzerinde çok pahalı konutlar, villalar ve malikaneler bulunan bu yerlerden alınan vergilerin ertelenmesi belediyeler için büyük maddi kayıp oluşturmuştu. Son düzenleme ile e Kocaeli'de erteleme kaldırıldığından buralarda gayrimenkulü olanlar mükelleyet altına girdiler.
Şimdi 7186 sayılı Yasanın 33'üncü maddesinin ilk fıkrası ile 6360 sayılı Yasanın, Geçici 1'inci maddesinin on beşinci fıkrasının son cümlesi yürürlükten kaldırıldı. Yani Kocaeli illerinde köyden mahalleye dönüşen yerler için emlak vergisi ve diğer belediye vergisi ertelemesi kaldırılmış oldu. 7186 sayılı Yasanın, ertelemeyi kaldıran 33'üncü maddesinin yürürlük tarihi; kanunun yayımı tarihi olup, 19 Temmuz 2019 tarihidir. Buna göre 19 Temmuz 2019 tarihinden sonra Kocaeli’de emlak vergisi ve diğer belediye vergileri ödenecek. Vergi 1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanun'un 11 ve 21'inci maddeleri gereği genel olarak Ocak ve şubat aylarında tahakkuk ediyor.
Bu vergilerin ödemeleri ise yasaya göre birinci taksiti mayıs ayı, ikinci taksiti ise Kasım ayı içinde olmak üzere iki eşit taksitte yapılıyor. Ayrıca emlak vergisi kanunu uygulamalarına göre vergi muayetleri vergi yılını izleyen bütçe yılından itibaren başlar. İşte bu iki neden ve gerekçeye göre Kocaeli'de emlak vergisi ödemeleri 2020 yılı itibarı ile başlayacak. Tartışma konusu düzenleme ile büyük gelir kaybına uğrayan belediyeler ise 2019 yılı kasım-aralık ayı itibariyle emlak vergisini tahakkuk ve tahsil etmeyi düşünmekte. Bu nedenle Kocaeli’de köyden mahalleye dönüşen yerler için ödenecek emlak vergisi için vatandaşlar ile belediyeler arasında çıkabilecek çekişmeyi yüzlerce davayı yargıya taşımadan ve yargılama ekonomisi bakımından taraarı masrafa sokmadan bir an önce gidermek gerekir. Uzmanlar, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının gereken adımları atması ve çözüm formülü geliştirmesi gerektiğini ifade ediyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kasapoğlu: Gençlerimizin yarınları için yine fedakarlıktan kaçınmayacağız
Kasapoğlu: Gençlerimizin yarınları için yine fedakarlıktan...
Kadınlar hem üretecek hem kazanacak
Kadınlar hem üretecek hem kazanacak