Kocaeli’de ulaşıma zam geldi!

Kocaeli'de ulaşıma zam geldi!

Kocaeli’de şehir içi ulaşımda zam kararı alındı.

Kocaeli'de ulaşıma zam geldi!

Kocaeli’de şehir içi ulaşımda zam kararı alındı.

Kocaeli'de ulaşıma zam geldi!
19 Kasım 2020 - 15:44

UKOME toplantısı, Uluslararası Kongre Merkezinde yapıldı. Toplantının en önemli gündem maddesi ise ulaşım zammı oldu. Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası yaklaşık 6 ay önce talep ettiği zam toplantıda kabul edildi. Alınan kararla, Kocaeli’de ulaşıma yüzde 16.7’lik zam yapıldı. Zam kararı ile şehir için toplu ulaşıma 50 kuruşluk zam gelmiş oldu. Zam ile birlikte 3 lira olan şehir içi ulaşım 3 lira 50 kuruşa yükseldi. İndirimli tarife ise 2 lira 25 kuruştan 2 lira 55 kuruşa yükseldi. Öğrenci ücretlerine ise Büyükşehir katkısı ile zam yapıldı. Daha önce biniş başına öğrenciden 1 lira 60 kuruş belediyeden ise 40 kuruş alınırken yeni zam ile öğrenciden 1 lira 75 kuruş belediyeden ise 50 kuruş alınacak.

TRAMVAYA DA ZAM

İzmit’te bulunan tramvay da zamlardan nasibini aldı. 2 lira olan tramvay ücreti 2 lira 50 kuruşa yükselirken 1 lira 25 kuruş olan öğrenci ücreti 1 lira 50 kuruşa yükseldi. Tramvayda 1 lira 50 kuruş olan indirimli tarife 1 lira 75 kuruşa yükseldi.  Deniz ulaşımı ise 3 lira 75 kuruştan 4 lira 25 kuruşa yükseldi. Deniz ulaşımında indirimli tarife 2 lira 75 kuruştan 3 lira 10 kuruşa yükselirken öğrenci tarifesi ise 2 liradan 2 lira 25 kuruşa yükseldi.

SERVİS ÜCRETLERİ DE ARTTI

Özel servislere ise yüzde 10 ile 15 arasında zam hakkı verildi. Büyükşehir Belediyesi genel sekreteri Balamir Gündoğdu toplantı sonrası yaptığı açıklamada 6 aylık zam beklentisi nedeni ile yatların bu şekilde belirlendiğini ifade etti. Karar verilen zam oranları Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın onayı sonrası 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girecek. Kocaeli genelindeki diğer tüm hatlara ise benzer oranlarda artış yapılacak. 

“ZAMDAN MEMNUN DEĞİLİZ”

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt yaptığı açıklamada, “Ulaşım meslek gruplarına göre en sıkıntılı biziz. Taksicilerin bu dönemde işleri arttı. Kamyoncuları etkilemedi. Onlar sonuçta yük taşıyor. Bizim en büyük giderimiz şoför masrafı.  Günde 80 bin öğrenci aktif biniş yapıyorlardı şimdilerde bu rakam çok düştü. Okulların açılmaması bizi etkiledi.  Ekim ve Kasım ayları bizim en iyi iş yaptığımız dönemlerdi. Üniversite raporu 12,5 ile 21,5 arasındaydı, UKOME 12,5 ile 17,5 arasında öngördü. Zamdan memnun değiliz. Kısa mesafede indi bindi uygulanması lazım. Son durağa kadar gidip ile bir durak giden yolcunun aynı ücreti ödemesi haksızlık oluyor. Her durağa makinalar koyup vatandaşların gittiği durağa kadar ücret ödemesi lazım” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Adem Koç'un yeni yönetimi!
İşte Adem Koç'un yeni yönetimi!
Genel Merkez’den özel kutlama
Genel Merkez’den özel kutlama