Gebze Teknik Üniversitesi’ne iki ödül birden
Reklam

Gebze Teknik Üniversitesi’ne iki ödül birden

Gebze Teknik Üniversitesi’ne iki ödül birden

Gebze Teknik Üniversitesi’ne iki ödül birden
03 Kasım 2022 - 13:11

 Türkiye Planlama Okulları Birliği (TUPOB)- TMMOB Şehir Plancıları Odası işbirliği ile düzenlenen Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri Bitirme Projesi 2022 Yarışması’nda, Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri İkincilik Eşdeğer Ödülü ve Eşdeğer Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye‘de yer alan Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri’nde diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje, rapor çalışmaları hazırlayan lisans öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya katılan 38 proje, 4 aşamalı değerlendirmeden geçerek, sorun tanımı ve sistematik yaklaşım, kavramsallaştırma, mekân ile kurulan ilişki, iç kurgusal tutarlılık, yaratıcılık/ özgünlük, yazılı ve görsel sunum teknikleri ve süreç ve yöntem açısından incelendi.
ÖĞRENCİLERİN ÖNEMLİ BAŞARISI
Değerlendirmeler sonucunda, yürütücülüğünü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerimiz Doç. Dr. Zeynep Gamze Mert, Doç. Dr. Reyhan Yıldız, Arş. Gör. Şeyda Nur Özel ve Arş. Gör. Hatice Nur Gümüş’ün gerçekleştirdiği ŞBP 402 Proje VIII-Bitirme Projesi kapsamında üretilen projesi ile öğrencilerimiz Tuğçe Aydemir ‘Boğaziçi Alanını Sürdürülebilir Turizm Tematik Ekseni Üzerinden Değerlendirmek: Anadolu Kavağı Fikir Projesi’ ile İkincilik Eşdeğer Ödülü’ne, Muhammed Akif Dağhan ise ‘Boğaziçi Alanını Silüet, İmaj, Yerin Anlamı ve Ruhu Tematik Ekseni Üzerinden Değerlendirmek: Beykoz Fikir Projesi’ ile Eşdeğer Mansiyon Ödülü’ne uygun görüldü. Öğrencilerimiz projelerinde İstanbul Boğaziçi Alanı’nında disiplinler arası bir yaklaşımla küresel, ülkesel, bölgesel ve yerel ölçekte, mekânsal, sosyal, ekonomik, çevresel, yasal ve yönetimsel boyutları ile konuları tartışarak analiz çalışmaları yapmış, Planlama Yaklaşımı ve Fikir Projesi geliştirmişlerdir.
GTÜ Mimarlık Fakültesi yaptığı açıklamada; "Yarışmada ödül alan projelerin 6-7-8 Kasım’da Eskişehir ‘de düzenlenecek olan “8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 46. Kolokyumu’nda sergilenmesi hedeflenmektedir. Yarışmada ödül alan öğrencilerimize, eğitim sürecinde emeği geçen tüm hocalarımıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz." ifadesinde bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BU SENE ULUSLARARASI DÜZEYDE
BU SENE ULUSLARARASI DÜZEYDE
Beylikbağı’na Güzide Tesisleri Geliyor
Beylikbağı’na Güzide Tesisleri Geliyor