Yönetici sorun çözendir!

Yönetici sorun çözendir!

Bölgemizin ödüllü çevreci kuruluşu İzel Kimya’nın, kendisi de çevreci olan Genel Müdür Alev Süngü ile yöneticiliği ve iş yaşamında ki başarılarının sırlarını konuştuk.

Yönetici sorun çözendir!

Bölgemizin ödüllü çevreci kuruluşu İzel Kimya’nın, kendisi de çevreci olan Genel Müdür Alev Süngü ile yöneticiliği ve iş yaşamında ki başarılarının sırlarını konuştuk.

Yönetici sorun çözendir!
10 Nisan 2018 - 09:54

Kendisinin iş yaşamında ki başarısını; ‘’işimle bütünleşirim, her yönü ile sahiplenir ve özümserim. Bu beni başarılı kılan en önemli özelliğimdir” diye anlatan Süngü, yöneticiliği ise şu sözlerle anlattı;

“Yönetici aslında sorun çözendir. Bir işi çok iyi bilmeniz, çok uzman olmanız gerekmez. Sizin uzmanı ve işi iyi bilen ekibi doğru yönetmeniz yeterlidir.”

 

Alev SÜNGÜ Kimdir?

1983 Kırşehir doğumlu olan Süngü, Yüksek Kimyager ve 6 yılda İzel Kimya’da çalışmakta. Süngü şu anda İzel Kimya Genel Müdürü olarak görev yapmakta.

 

İş hayatına nasıl başladınız?

İş hayatıma üniversitede yüksek lisans yaparken, bir yağ firmasında işletme müdürü olarak çalışmaya başladım. Daha sonra atık yağ geri dönüşüm şirketinde fabrika müdürü olarak görevimi sürdürdüm. Son olarak, İzel Kimya ailesinde AR-GE departmanında başladığım görevimi organizasyondaki en üst nokta olan genel müdür seviyesine taşımış bulunmaktayım.

 

DÜNYA GENELİNDE BAŞARI HEDEFLİYORUZ

Her geçen gün, bir öncekinden daha başarılı ve daha güçlü olmak zorundayız. Dünya genelinde adından söz ettiren hatırı sayılır bir firma olmak istiyoruz. İş hayatında hedeflerimizi büyük tutarak farklı noktalara gelmeyi düşünüyoruz. Şu anda da sektörde iddialıyız. Ümit ediyorum ki 3 yıl içerisinde de başarımız dünya geneline ulaşacak. Çünkü şu anda üretimimizin yüzde 70’i ihracattan oluşmaktadır. Bu oran giderek artmakla birlikte 2018 yılı için planladığımız %80 oranına ulaşacağız. 3. yılsonunda ise bu oranı %90’nın üzerine taşımayı hedefliyoruz.

 

İzel Kimya ile yollarınız nasıl kesişti?

Aslında İzel Kimya ailesinde işe başlamam çok enteresan bir şekilde gelişti. İzel Kimya’dan önce çalıştığım fabrikalarda, işletme müdürlüğü ve fabrika müdürlüğü görevlerini icra ettikten sonra, il değiştirmem neticesinde bir müddet işsiz kaldım ve yaptığım başvurulara cevap alamadım.

21 yaşındayken çalıştığım fabrikalarda üst yönetim kadrosunda yönetici olarak görev aldım. İzel Kimya’dan önce birçok firmayla iş görüşmesi yaptım. Ancak yaşımın genç olmasından dolayı, başvuru yaptığım firmalar tarafından yöneticilik anlamında soru işareti oluşturmuş olmalı ki başvurularım yanıtsız kaldı.

Sonrasında CV’ m de ciddi bir revizyon yapmaya karar verdim. İzel Kimya’ya başvurmadan önce iş başvuruları için kullandığım CV’ de ki bütün yöneticilik vasıflarımı silerek başvuru yaptım ve Ar-Ge elemanı olarak işe kabul edildim.

Ar-ge deki görevim sırasında daha önce ki firmalarda yöneticilik yaptığım dönemlerde edindiğim bilgi birikimi ve yaşamış olduğum tecrübeler kısa zamanda iş hayatımda çok faydalı oldu ve yolumu aydınlatarak bugünlere ulaşmama vesile oldu. Bugün İzel Kimya ailesinde 3 yıldır Genel Müdürlük görevini icra ediyorum.

 

BAZI İNSANLARIN GÖREMEDİĞİNİ GÖREREK TECRÜBE SAHİBİ OLDUM

Çalışma yıllarımın başında Mersin’de bir madeni yağ fabrikasında Ar-Ge’de başladım görevime, kısa bir sürede işletme müdürü olarak atanıp çalışmalarıma devam ettim. Kısa zamanda bu denli hızlı bir yükselişin nedeni, bazı yöneticilerin 30 yılı aşkın çalışma hayatları boyunca önünü göremez durumda olmaları, bazı insanların ise çok kısa sürede vizyonu ve ileri görüşlülüğü ile birlikte firmaların önünü açmalarından kaynaklanmaktadır. Belki biraz iddialı olacak ancak bazı yöneticilerin göremediklerini görmek, firmalara yeni ufuklar kazandırıp çehresini değiştirmek benim sahibi olduğum başlıca prensiplerdendir.

Bu ancak yapılan iş ile bütünleştirmeyle mümkün olabiliyor. Yöneticinin bakış açısı çok önemlidir. İşi tamamen bilmek veya uzun yıllar yönetici olarak tecrübeli olmak zorunda değilsiniz. İşletmede, ekibinizi ne kadar etkin, adil yönetirseniz, çalışanlarınızı dinleyip, motive ederseniz ekibinizde size o denli verimli çalışmalar ile cevap verir bu da kaçılmaz başarıyı getirir. Toplum olarak en büyük eksikliğimiz her zaman her şeyi en iyi biz biliriz havasında olmamız ve bize bağlı çalışanlar ise hiçbir şey bilmez düşüncesidir.

Mesela, işverenler genelde istihdam ettikleri çalışanların işi çok iyi bilmelerini isterler ama kişiyi kendileri yönetmek isterler.

Eğer siz onun bilgisini bu şekilde yönetecekseniz, neden bilgisine ihtiyaç duyasınız? Yani dinlemek en öncelikli yetilerden biridir ve başarımın arkasında çok iyi bir dinleyici olmam yer alır.

Bence yöneticinin olmazsa olmazlarından biri ekibini iyi dinlemek ve anlatana (fikir sahibine) değer vermeyi bilmesinde yatar.

 

ARKADAŞLARIMIN TECRÜBESİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTIYORUM

Ekibime güveniyorum, inanıyorum ve onları en iyi şekilde yönlendirebiliyorum. Şu anda bana bağlı 7 departman bulunmakta. Departman başlarında bulunan yönetici arkadaşlarımın birçoğu benden yaşça büyüktürler. Tecrübe çok önemli onlarında bu tecrübeye fazlasıyla sahip olduklarını ve işlerini çok iyi yaptıklarını biliyorum, sadece tecrübelerini gün yüzüne çıkartıp daha etkin kullanmalarını sağlıyorum. Bakış açısı görecelidir, onların bakışını fark edip, daha geniş bir bakış açısıyla bakmaya çalışıyorum. Benim yaptığım sadece budur. Bunu da dinleyerek ve gözlemleyerek yapıyorum,

Çalışanlar, yöneticiye sorun yaşadıklarında ihtiyaç duyarlar, nedeni ise o sorunu yalnız başlarına çözemeyeceklerini anlamalarıdır.

Bu nedenle yönetici olarak sizin çok daha farklı bir bakış açısına sahip olmanız gerekiyor. Toplumumuzda yönetici denildiği zaman çok faklı algılanıyor yani bir sorunla gelindiği zaman yönetici genelde bunu ters karşılar. Hâlbuki yöneticinin işi sorunu çözmektir. Şahsım olarak her zaman kaos yaratan değil, çözüm odaklı olmuşumdur ve yönetici sorunun çözümü için son nokta olmalıdır.

 

Sizce bayanlar iş hayatında olmalı mıdır?

Ülkemizde erkeklerin egemen olduğunu düşünürsek bayanların kesinlikle çalışması gerekiyor. Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları için iş hayatına atılmaları kaçınılmaz olmalıdır.

Kadınların hayatın her alanında olması gerektiğini düşünüyorum ve sonuna kadar destekliyorum. İş hayatında da kadınların birbirlerini desteklemesi gerekiyor.

 

İzel Kimya olarak hedefleriniz nelerdir?

İzel Kimya ailesi olarak; insan sağlığı, çevre başta olmak üzere şirketimize ve ülkemize katma değer sağlamak, ihracat oranımızı yükseltmek, çalışanlarımızın, müşterilerimizin mutluluğu ve gelecek hedeflerimizi hep birlikte belirlemek olmazsa olmazlarımızdır.

1996 yılında kurulan ve o yıllarda Türkiye’de ilk su bazlı sentetik reçine üretimi yapan firma İzel Kimya’dır. Ancak hali hazırda bu tür ürünler ülkemizde tercih edilmiyor. Biz isteriz ki ürettiğimiz ürünlere ülkemizde de bu kadar önem ve talep gösterilsin. 

Bu konuda yasal zorunluluk getirilmesinden yanayız çünkü sağlıklı ve çevreci olan budur. Su esaslı ürün gamımız oldukça geniştir ve en çok yurtdışına sattığımız ürünlerin başında gelmektedir.

Ülke olarak çevre konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor. Çevre bilinci konusunda gerçekten ülke olarak çok geride olduğumuzu düşünüyorum, yarın çok geç olabilir. İzel Kimya olarak bunun farkındayız ve gerekli tedbirleri ve önlemlerimizi fazlasıyla alıyoruz.

ÇEVRE FİNALİSTİ KİMYA FABRİKASI

2 yıl üst üste çevre finalistliğinin yanında bu yıl Ar-Ge’ye yapmış olduğumuz yatırımdan dolayı sektörel performans ödül alarak ve ayrıca AR-GE merkezi olmaya hak kazanmış bir firma olarak işimize ne denli önem verdiğimizi göstermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarmadan DEAŞ’a şafak operasyonu
Jandarmadan DEAŞ’a şafak operasyonu
Çocuklara canlı resim performansı
Çocuklara canlı resim performansı