Tavır koymak…!
Zeynel Oğuz

Zeynel Oğuz

Takipte kalın!

Tavır koymak…!

13 Nisan 2017 - 09:08

Karakter olarak, öyle ortalıkta gezinen, orta yolcu olmayı hiç beceremedim, hiç haz etmem ve sevmem de. Adam dediğinin tavrı da, duruşu da net olur.

Pazar günü tarihi bir halk oylamasına giriyoruz. Kulis Haber olarak, son çıkardığımız dergi de, ‘evet’ ön planda idi ve bu kurumsal olarak ta bir duruşun işaretiydi. Tarafımızı seçmiş gibi gözüktük.

Biz Gazeteci etiğini asla elden bırakmadan, ancak, gerek hizmet alanımız olan Gebze Bölgemiz, gerekse de Ülkemize dair her daim tarafını, rengini açık eden olmuşuzdur. Tarafımızdır. Taraf olmaya da devam edeceğiz.

Ülkemizi ilgilendiren, geleceğimizi belirleyecek, bir referandum yaşayacağız. Bu referandum da, bir iktidar, bir kişi yâda görüşü değil, geleceğimizi oylayacağız.

Darbe anayasasını düne kadar yerden yere vuranlar, bugün bunu savunuyor olabilir. Hele Cumhurbaşkanını halkın seçmesinden sonra ki süreçte, Ülke’nin iki başlılıktan dolayı nasıl sıkıntı yaşayacağını görmeyerek, mevcut durumdan yana tavır alanlar da olabilir.

Ama ben, Ülkem için, sistem değişikliğini zorunlu görüyorum. Öyle, şu şunu yaptı, bu bunu diyor diye değil, Ülkem ’in gelecekte sıkıntılar yaşamaması, koalisyonlarla, Başbakan-Cumhurbaşkanı gerilimiyle vakit geçirmesin diye tavır alıyorum.

Tavrımı da her ortamda açıkça gösteriyorum. Bazı ortamlarda tartıştığımız kişiler, sonrasın da, ‘sen gazetecisin’ diye başlayıp, objektif-tarafsız olmaktan söz ederler. Bunlar da bana göre son derece saçma şeyler. Asıl gazetecinin toplumu bilgilendirme, yönlendirme gibi görevleri var ise eğer, aslında gazeteci tavırlı olmalı. Özellikle de mesele memleket meselesi ise gazeteci her ortamda duruşunu gösterip, doğru olduğuna inandığını savunmalı. Bende Ülkem için doğru olduğunu düşündüğüm için referandum da ‘evet’ diyorum. Hatta ‘evet’ demetle kalmıyor, ‘evet’ denmesi içinde çalışıyorum.

Bence doğru olan tavır da budur. Duruşun olmalı ve bunu aslanlar gibi savunabilmelisin. Bence asıl sorun tavrını koyamayanlar, duruşunu gösteremeyenlerdedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum