Bizde mi sokağa çıkalım…!
Zeynel Oğuz

Zeynel Oğuz

Takipte kalın!

Bizde mi sokağa çıkalım…!

20 Nisan 2017 - 09:52

Bu yazıyı gazeteci kimliğim, gazeteci Zeynel Oğuz olarak yazmıyor, bu yazıyı referandum öncesi ‘evet’ tavrını ortaya koymuş, bunu aslanlar gibi savunan ve evet demiş bir vatandaş duyarlılığı ile yazıyorum. Şimdiden söyleyeyim de, yazının içeriğini okurken de değerlendirmeler bu yönde olsun.

Şimdi bir referandum oldu, sonuçları ortada. Reis’in liderliğinin olduğu her dönemde, uzunca zamandır, ‘Ülkede gerilim olmasın, gerilimden uzak kaçalım’ gibi söylemleri olanlar, bugün bakıyorum gerilim yaratmak için tüm güçlerini kullanıyorlar.

Demek ki, geçmişte ‘gerilim olmasın’ söylemleri sahte ve yalanmış. Hem bakıyorum da şimdi gerilim yaratılacak bir şeyde yok. Yüzde 50,000001 çıksa da bu seçimin sonucu ‘evet’ olarak tescil edilmeyecek miydi?

Aslına bakarsanız, ben bu sonuçlara en çok tepki gösteren kişiyim. Böyle mi olmalıydı, bu referandumun sonucu? 16 Nisan’da gördük ki, reisin gölgesinde bir yerlere gelenler, ilk fırsatta reisi arkadan hançerlemeye çalışmış. O uzun çınar ağacının gölgesinde ki asalaklar ne yazık ki bulundukları yerin değerini bilememiş ve hakkını teslim edememiştir.

Ama vardır bunda da bir hayır. Temizlik için vesile olur, hak edenlerin gelmesinin önü açılır.

16 Nisan’da bu halk bir mesaj verdi, tercih yaptı, yasal haklar aranmalı elbet, itirazdı, yaygaraydı falan ama bu sokaklara çıkmak nedir?

Ne yani şimdi bizde sokaklara mı çıkalım? ‘hayır’ diyenlerin, bizim kararımıza saygısızlık etmesine aynı saygısızlıkta karşılık mı verelim? Farkında değilsiniz ama bizde bu duygularla sokaklara çıkarsak, hiç hoş şey olmaz.

Bu nedenledir ki, herkes sağduyulu olmalı ve haddini bilmeli. Bu ülke bu gerilimlerden ayrışmalardan, kavgalardan çok şey çekti, çok bedeller ödedi. Artık yeter, bunlar ülkemizde bundan sonra yaşanmasın. Ama illa hesaplar sokak da görülsün denirse de, bizim korkumuz yok, kaybedeceğimizi de düşünmeyiz, sokakta hesaplaşacak cesaretimiz ve gücümüzde fazlası ile var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum