Ben CHP Milletvekiliyim!…
Zeynel Oğuz

Zeynel Oğuz

Takipte kalın!

Ben CHP Milletvekiliyim!…

10 Ocak 2017 - 10:52

Dün TBMM’de görüşülmeye başlayan, bir süredir komisyonlarda ‘hararetli tartışmalarla’ devam eden yeni anayasa düzenlemesini bir CHP’li Milletvekili gibi düşünmeye çalıştım.

Darbe anayasasından şimdiye kadar en çok biz solcular şikâyet ettik. Bu anayasanın solcuları sindirme, devrimlerin önünü kesme olarak yorumladık, hep bir şekilde mücadele ettik.

Anayasa mutlaka değişmeli.

Önümüze gelen değişikliklerde özellikle başkanlık kısmı bizi rahatsız ediyor ama bir vekil olarak, vicdanımla hür düşündüğümde, bugün bizim belkide başkan olarak yarışacak adayımız yok diye itirazımızı yüksek sesle yapıyoruz. Ama yarın şartlar değişebilir bizde bir başkan çıkartabiliriz. Hem zaten mevcut şartlarda bu ülkeyi tek adam yönetiyor ve şimdiki Cumhurbaşkanına anayasamız sorumluluk yüklemeden, yetki veriyor ve bu yetki fiili olarak kullanılıyor. Hiç değilse yeni düzenleme ile mevcut tek adamın sorumlulukları da olur. Ben bu nokta da başkanlık sistemine de itiraz etmemeliyim.

İtirazlarım var birçok noktada ama bu itirazlarımı bugünün şartlarında tek partili iktidarı düşünerek değil, ülkemin geleceğini düşünerek yapmalıyım. Biz tek başımıza iktidar olmuş olsak, bu darbe anayasasından kurtulmak ve ülkeyi daha rahat koşullarda yönetmek istemez miydik?

Mensubu olduğum parti, siyasi kaygıları ile bugün hazırlanan anayasaya itiraz ederken, ben bu milleti temsil hakkını elinde bulunduran vekil olarak, seçilmiş birisi olarak özgür irademle yorumlamalı ve yeni anayasayı öyle incelemeliyim.

Hem sonuç olarak, milletin önüne gidecek bu anayasanın çıkmasını istemiyorsam da, derdimi millete anlatıp, anayasaya dair eksikleri ortaya koyarak, sandığa gömme hakkımda var. Bu nedenle dayatmalardan bağımsız düşünmeliyim..

Yani ben CHP’li vekil olsam, eksiklere elbette ki itiraz ederim de, ama halkın önüne çıkacak yeni düzenlemeye de ‘evet’ derdim. Bugün AK Parti’den,  MHP’den fireler bekleyip, yeni düzenlemenin halkın önüne gelmesine karşı çıkanlar bence daha çok özgür düşünen vekillerin varlığını hesaplayıp, 367’lerden çekinmeli.

Son Yazılar