Reklam
Ünal Dursun

Ünal Dursun

Ünal Dursun

Yıldız

13 Temmuz 2018 - 13:53

Vakti zamanında insanlar biraraya gelip yola revan olduklarında kendilerine kervan yola düzüldü derlerdi. Evvel zamanlarda Sivas’ta bir kervan yola çıkıp ellerindeki malları satıp dönüş yoluna düştüklerinde kervanın en genci olan Ali sabırsız idi. Çünkü sevdiğini köyde bırakmış, döneceğine söz vermişti. Sivas’a yaklaştıklarında içindeki heyecanı daha da artmakta ve kervan büyüklerini hızlanmaları konusunda sıkıştırmaktaydı.

 

Derken bir büyük kar fırtınası kervanı esir aldı. Güç bela bir mağaraya sığındılar. Olan Ali’nin sabrına oldu. Mecburen beklemeliydi. Gecenin geç saatlerinde herkes uyumuş yüreğindeki aşkın derdi ile uyayamamakta olan bir Ali kalmıştı. Fırtına biraz olsun sakinleyip gökyüzü bulutların ardından cemalini gösterince iki tane yıldız seçilir oldu.

 

Bu yıldızlar yörede namı olan meşhur sarı yıldız ve mavi yıldızdı. Yıldızların manası havanın güzel olacağı idi. Bunu bilen Ali kervanın büyüklerini derhal uyandırdı. Büyükler hışımla kendilerini uyandıran Ali’ye bu yıldızların aldatıcı olduklarını ve fırtınanın geçmediğini söyleseler de ali kervanı yola çoktan düşürmüştü.

 

Lakin zalim felek sevdalıları kavuşturmamakta kararlı idi. Fırtına kervanı tekrar yakaladı. Tipinin haşinliği sebebiyle dönüş yolunuda kaybeden kervan maalesef yolda kalıp can verdi. Kervanın kırıldığı haberi köye ulaştığında ağıtlar yakıldı feryatlar edildi. Aşık Kerem de o köyde idi ve bu hazin olayı şu dizelerle bugüne anlattı…

 

Bir yıldız doğdu nur ile

Alemi yaktı nar ile

Küsümüyem ben yar ile

Niye doğdun sarı yıldız mavi yıldız

Aman aman evler yıkan yıldız yıldız…

 

 

Evler yıkan beller büken

Kanım döken kervan kıran

Dön dön yâre doğru dön

 

Yine bugün yaralandım

İndim etrafı dolandım

Dertli canımdan usandım

Dön dön yâre doğru dön

 

Sana kervan kıran derler

Bana Dertli Kerem derler

Yâre ikrar veren  derler

Niye doğdun sarı yıldız mavi yıldız

Aman aman evler yıkan yıldız yıldız…

 

Yine bugün yaralandım

İndim etrafı dolandım

Dertli canımdan usandım

Dön dön yâre doğru dön

YORUMLAR

  • 0 Yorum