Gebze'de Bilim-Sanat Mucizesi…
Ünal Dursun

Ünal Dursun

Ünal Dursun

Gebze'de Bilim-Sanat Mucizesi…

11 Haziran 2018 - 10:25

1930’larda bir söz telaffuz edilir ve tedebbürle uygulamaya konulurdu. ‘’Anadolu’ya gidiniz, Çalışınız.’’ Köy Enstitüleri memleketimizin aydınlanma adımlarının koşuya dönüştüğü bir gayret. Maalesef bu gayret ulusal olarak devam ettirilemedi. Ve Anadolu aydınlanmasının kırsal desteğinin önü kesilmiş oldu.

Ancak meselenin, emek verenin aleni olmasına hizmeti bulunmakta. Yani yerel yönetimlerin bu hassasiyeti gösterenleri, gösterememiş olanlara nazaran kendini aşikar etmekte. Gebze Belediyesindeki 5 yıllık eğitmenlik sürecimde gözlemlediğim, hizmet ettiğim belediyenin bu gayreti yerine getirme konusundaki hassasiyeti kesinlikle takdire değer.

Bu kente yaraşacak düzeyde uğraş verilerek kurulmuş olan Beylikbağı Bilim-Sanat ve İstasyon Bilim-Sanat Merkezleri, gerek yönetimlerinin eğitim konusundaki hassasiyetleri gerek eğitmenlerinin liyakat düzeyleri açısından özenli bir gayretin ne düzeyde etkin değiştirici olduğuna ispat niteliğinde.

Anadolu sanatlarının yeni nesile aktarımı konusundaki uğraşlar ile evveliyatı, çağın gereği olan bilimsel perspektif sahibi olabilme ihtiyacının giderilmesi ile de ahiri hedef almış bu merkezler Gebze’nin ihtiyacı olan ufku üretecek ve gereğini yerine getirecektir diye öngörmekteyim. Başta öncülüğü sebebiyle Belediye Başkanımız Adnan Köşker’e ve bu hizmeti uygulamaya koymak için emek sarfedenlerin tamamına şükranlarımı sunuyorum.

 

İhtiyacımız olan tek şey ya yaratılıştan inceltilmiş bir ruh, yada bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh.

Friedrich Nietzsche

YORUMLAR

  • 0 Yorum