Bilirkişilik ve Uzlaşmacılık...
Taner Öner

Taner Öner

Taner Öner

Bilirkişilik ve Uzlaşmacılık...

09 Kasım 2017 - 13:40

Herkese merhabalar,

Bilindiği üzere bilirkişilik kavramı son dönemlerde yargı açısından önemini artırmıştır. Verilen kararlarda bilirkişi raporları başrol konumundadır.

Bilirkişi dava konusuna göre her meslekten seçilip atanabilmektedir. Bilirkişi olabilmenin bazı şartları bulunmaktadır. Ancak en önemli şartı mesleği ile alakalı en iyi bilenlerden biri olmasıdır. Adı üzerinde BİLİRKİŞİ…

Bilirkişilik Yönetmeliği" 03/08/2017 tarihli ve 30143 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre bilirkişi olabilmek için daha önce aranmayan ve 24 saatlik bir eğitim sonrasında alınmaya hak kazanılan Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası artık gerekmektedir.

Bu sertifika yetki almış Üniversiteler ve Meslek Odaları tarafından eğitime katılarak hak kazananlara verilmektedir. Kocaeli SMMM Odası’da 2.eğitim grubunu kabul etmekte olup başvuru için son gün bugündür. (3 Kasım)

Bilirkişi, dürüstlük, tarafsızlık, bağımsızlık, yetkinlik, güvenilirlik, saygınlık ve sır saklama vasıflarına sahip olmalıdır. Bilirkişilik hukuk açısından çok önemli bir enstrüman olduğu unutulmamalıdır.

………………

Yakın zamanda arabulucu müessesesinden sonra mahkemelerin yükünü azaltmak adına uzlaşmacı kavramı ortaya çıkarıldı.

Arabuluculuk hukuk davalarının mahkemeye gitmeden çözümlenmesine yönelik olarak dizayn edilen bir yapı idi. Uzlaşmacılık kavramı ise ceza davalarına yönelik olarak ortaya çıktı. Henüz altyapısı oluşturulma aşamasında olan uzlaşmacılık ceza davalarının mahkeme öncesi çözümlenmesini hedefleyen bir yapı olarak düşünülmektedir.

Arabulucu olabilmek için avukat olmak gerekli idi. Uzlaşmacı eğitimlerine ise Hukuk Fakültesi,
Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, mezunları katılabilecekler.

Yukarıdaki fakültelerden (Örgün veya Açık Öğretim farkı gözetmeksizin) mezun olup, Anayasa Hukuku, Ceza Hukuku(Genel Hükümler), Ceza Hukuku(Özel Hükümler), Ceza Muhakemesi Hukuku,
Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk, Ticaret Hukuku, İş Hukuku/İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Borçlar Hukuku derslerinden en az ikisini almış olmaları gerekiyor.

Arabuluculuk müessesesinde kendine yer bulamayan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir meslektaşlarımın şartlarının uymasından dolayı Uzlaşmacı ünvanını almaları menfaatlerine olacaktır diye düşünüyorum.

Uzlaşmacılık eğitimleri 48 saat olup an itibariyle yetki almış üniversitelerce verilecektir. Ayrıca sonunda sınav olacağını da hatırlatmak isterim.  İyi günler ve kolaylıklar diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum