100, 131 ve 331 Hesaplardaki Fazlalıklar…
Taner Öner

Taner Öner

Taner Öner

100, 131 ve 331 Hesaplardaki Fazlalıklar…

13 Nisan 2018 - 12:45

Herkese merhabalar,

Değerli okurlar, bu hafta birçok şirketi yakından ilgilendiren 100, 131 ve 331 nolu hesapların yüksek bakiyeli olması halinde neler yapılması gerekenlere değinmek istiyorum.

100 KASA HESABI YÜKSEK BAKİYELİ İSE;

Kasa hesabı şişkinse öncelikli olarak adat yapılması gerekmektedir. Maliye idaresi son dönemlerde vermiş olduğu özelgelerde adat işleminin yıl sonu değil KDV nedeniyle aylık hesaplanması gerektiğini belirtmektedir.

Ayrıca, kasaya adat yapan işletmeler bunun muhasebe kaydını 642-391/689 olarak kayıtlara almaktadırlar. Kasaya yapılan adatın 131 hesaba yapılan adattan hiçbir farkı yoktur. Kasanın şişmesinin birçok nedeni vardır ama biz kasaya adat yaparken kasanın ortak tarafından kullanıldığını yani ortağın kasadan para çektiğini deşifre etmiş oluyoruz.

Bir şeyin 689 Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olması için o’nun öncelikle gider olması gerekmektedir. Gelir vergisi kanununda nelerin gider olduğu açıkça belirtilmiştir. Kaldı ki şirketin faiz gelirinin muhasebesel karşılığı zaten 689 olamaz. O yüzden kasa adatı için aşağıdaki kaydın yapılması gerekmektedir.

----------------------------------------/--------------------------------------------

131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR    1.180

642 FAİZ GELİRLERİ                     1.000

391 HESAPLANAN KDV 180                                                                                                                 

----------------------------------------------------------------------------------------

131 yerine 689 KKEG hesabı kullanıldığı takdirde yanlış kayıt sonucu dağıtılabilir kar azaltıldığı için incelemelerde eleştiri konusu olabilir.

100 hesabın muavinini çekin ve ortağın şirketten aldığı paralara ait muhasebe fişlerini tespit edin. E defter değilseniz eğer o fişlerin içine girip 100 nolu hesabı 131 yapmanızı tavsiye ediyorum. Böylece olması gereken kaydı yapmış olursunuz.

Bazı şirketler 100 nolu hesabı azaltmak için gerçeği yansıtmayan ancak mizanda yer alan 320’lere ödeme yapmaktadırlar. Bu doğru bir yöntem değildir. O şirketlerle cari sözleşmeniz yoksa daha da risklidir. İllaki riski göze alıp bu yöntemi uygulayacağım diyorsanız da tediye makbuzu düzenleyip kaşe imza yapmayı unutmayın.

Birtakım şirketler 100 kasa hesabını azaltmak için 331 hesaba çıkış yapmaktadırlar. Bunun için 331 hesabın da alacak bakiyesi vermesi lazım. Bunun yapılması için 331 hesabın gerçekliği ortaya koyulmalıdır. Bunun yolu belge ve dokümanla 331 hesabın doğruluğu kanıtlanmalıdır.

131 HESABIN YÜKSEK BAKİYELİ İSE;

131 hesap şişkinse öncelikli olarak adat yapılması gerekmektedir. Adatın her ay yapılmasını tavsiye ederiz. 131 hesabı azaltmak için ortaktan şirkete nakdi veya ayni giriş olması gerekmektedir. Nakdi giriş parasal giriştir. Ayni giriş ise ortağın şirkete gayrimenkul ve benzeri şeyleri vermesidir. Örneğin ortağın üzerinde gayrimenkul veya araba varsa bunları şirkete olan borcuna mahsuben şirkete devredebilir.

--------------------------------/----------------------------

252 BİNALAR                        500.000

131 ORTAKLARDAN ALACAKLAR    500.000                                                                                                                     

-----------------------------------------------------------------------------

331 HESABIN YÜKSEK BAKİYELİ İSE;

Eğer şirketin aynı anda hem 131 hem de 331 hesabı bakiye veriyorsa her ay bunların birbiriyle mahsup edilmesini tavsiye ediyorum. Bazı şirketlerde 331 hesap bakiye veriyorken 131 hesaba adat yapıldığına birçok kez şahit oldum. Oysa yıl içinde düzenli aralıklarla bu iki hesap birbiriyle mahsup edilirse 131 hesap şişmez.

331 hesabın yüksek bakiye vermesi sanıldığı kadar kötü bir şey değildir. Eğer 331 hesap yüksek ise işlem yapmadan önce bu hesabın gerçekliği ortaya koyulmalıdır. 331 nasıl oluştu? Ortak şirkete resmi bir şekilde banka yoluyla para mı getirdi? Tüm bunlar belgelerle ortaya koyulmalıdır.

Daha sonra bu tutar sermayeye ilave edilebilir,

İkincisi bir husus ise, eğer ortak şirketten huzur hakkı alıyorsa huzur hakkı ödemesi geçici süre ile durdurulabilir. Bunun hiçbir sakıncası yoktur. Gelir vergisi stopajı yönünden ortağa huzur hakkı ödemesi ve onun muhasebe kaydını yapmadığınız müddetçe stopaj doğmaz. Ortağa huzur hakkı ödeyeceğim diye karar alsanız dahi ödemeyebilirsiniz.

Dolayısıyla 331 hesabın bakiyesini yok edene kadar ortağa verilen huzur hakkını iptal edip resmi banka yoluyla ortağa çıkış yapılabilir.

-----------------------------/--------------------------

331 ORTAKLARA BORÇLAR     25.000

102 BANKALAR                          25.000                                                                 

--------------------------------------------------------

İşlerimizin yoğun olduğu bu dönemde umarım bu bilgiler uygulayıcılar için hatırlatıcı olmuştur.

İyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum