Daha güzel bir Gebze’nin reçetesi…
Enes Malkoç

Enes Malkoç

Daha güzel bir Gebze’nin reçetesi…

27 Ekim 2016 - 09:40

Öncelikle trafik sorunu masaya yatırılsın. Gerekirse katı kurallar koyulsun.

Sınav günleri telefonunu yanında getiren öğrenciler emanetçiler tarafından dolandırılmasın. Otopark ücretinden fazla para alıp 1 liralık hizmeti 5-10 katına satmasın. Fırsatçılık yapmasın.

Petrolün varil fiyatı dünya üzerinde çeyreğe düşerken yakıt bir zahmet ucuzlasın. 

Ucuzlamadığı gibi şehir içi dolmuşlara zam gelmesin. 

Polise, gazeteciye vs bedava olan şehir içi dolmuşları asgari ücretle çalışan vatandaşlara da en azından yarı yarıya indirimli olsun.

Seçilen güzel, uzun ve düz bir cadde trafiğe kapatılsın. Bu caddenin her yeri ışıklandırılsın ve ortasından tramvay geçsin. Bu cadde aydınlatma işe ışıl ışıl yapılsın ve burada yapılacak sosyal mekanlara destek verilsin.

Pazarlar kaldırılsın. Pazartesi ve Cumaları Gebze’nin bir ucundan bir ucuna gitmek 55 dakika sürmesin.

Trafik yoğunluğunun başlıca sebeplerinden olan dolmuşlar şehir içine girmesin. Onlarında seferlerini zamanında yapabilecekleri biraz daha dış yollar belirlensin. Gerekirse dolmuşlara belirlenen yollar bir tek dolmuşlar tarafından kullanılsın.

Aracını yanlış yere park eden sürücülere ceza yazılmasın, araçları çekilmesin. “Biz otopark yaptık mı ki cezasını kesiyoruz” diye düşünülüp empati yapılsın.

Kafelerde çay 3 lira olmasın. Fazla parası olmayan gençlerde kafelerde arkadaşları ile vakit geçirebilsin.
 
Gebze’nin kalbi olan Eski çarşı esnafına dükkanlarını 24 saat açık tutma zorunluluğu getirilsin. Böylece kentin bir yerinde her zaman hayat var düşüncesi hakim olsun. 

Korna sesleri ile vatandaşı çileden çıkartan dolmuşların kornalarına Türkiye’de bulunan 465 kuş türünün sesleri takılsın (o korna sesindense karga bile daha iyi olacaktır)

Şehir içi trafiğin azalması adına bisiklet kullanımı özendirilsin. Bisiklet kullananlara zaman zaman sürpriz ödüller verilsin. Teşvik etmek amaçlı kentin önde gidenleri (Belediye Başkanı, Kaymakam, Rektör, Oda Başkanları, Birim Müdürleri) zaman zaman şehir merkezinde bisikletle görünsün.

Eskihisar sahiline teleferik ile inilsin. Sahilde Osman Gazi Köprüsü’nün yanına kadar gidip denizde şöyle bir tur atmamızı sağlayacak tekne turları olsun.

Ünitersite öğrencilerini şehir merkezine çekmek adına kapatılan Eski Gebze Asker Kışlasına 3’ü Kız 3’ü erken 1’ide merkez bina şeklinde büyük bir öğrenci yurdu yapılsın. Geri kalan alanda Gebzelilerin kullanabileceği sosyal donatı alanı olarak değerlendirilsin.

Düğün salonu tutmaya durumu olmayan vatandaşlar için bedava ya da fazlasıyla uyguna düğün salonu yapılsın. Kuru pasta, yaş pasta ve içecek falanda içinde dahil olsun.

Gebze’nin fabrikalarından daha meşhur bir şeyi olsun. Bunu herkes bilsin sahiplensin.

Yol çalışmaları hızlı bitsin.

Bedava çekirdek dağıtılsın.

Gebze il olsun.

GEBZESPOR ŞAMPİYON OLSUN!

Hadi selametle…

Son Yazılar