Çuvaldızı kendine batırmak…
Caner Pesen

Caner Pesen

Yeni süreç!

Çuvaldızı kendine batırmak…

29 Temmuz 2019 - 09:54

Son derece anlamlı bir Ata sözümüzdür, ‘iğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır’ sözü.
Sen önce bir iğnenin acısını tad bakalım da, sonra başkasına daha büyük olan çuvaldızı batır.
Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban kesecek herkes hem kurban pazarı ister, kurbanlıklara rahat ulaşmak ister, hem de kurbanlık hayvanların neden olduğu, kokudan, gürültüden, sinekten, böcekten uzak olmak ister.
En uygun yeri bulmak oldukça zordur.
Özellikle Darıca gibi merkezi yerlerin tamamı konut dolu bir İlçe de, kimselerin rahatsız olmayacağı bir alan neredeyse hiç yok.
Bu yıl kurban Pazar alanı belirlerken de, buna karar verirken de çok sıkıntı yaşadı Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık.
Aslında, Darıca’da çokta kurmak istemiyordu, hayvan pazarı.
Şehrin dışında kurban yeri kurmanın anlamı yoktu, merkezde de boş alan sıkıntısı vardı.
Uygun alanlar arasında seçilen Bayramoğlu ile Emek Mahallesi arasında ki, deniz manzaralı, havadar alana kuruldu hayvan pazarı.
Bu alan genelde Darıca sosyetesinin oturduğu, İlçe’nin en pahalı yerleri arasındaydı ve buraya kurulan hayvan pazarı, sosyetikleri (!) epeyce kızdırmıştı.
Bir çoğu yazın ortasında yazlıklarını boşaltıp, kışlık evlerine dönmeye yada yıllık Güney tatillerine kaçmaya başladılar.
Ama eleştirileri, şikayetleri de hiç bitmedi.
Bazıları çok abartılı tepkilerde gösterdi, hepi-topu bir ay katlanacakları bir sıkıntı yüzünden, belediyeyi ve başkanı topa tuttular.
Oysa bir çoğunun bildiği bir gerçekte vardı ki, bu yıl bu alanı tercih eden Belediye Başkanı Bıyık’ta bu mahalle de oturuyordu.
O’nun da ailesi, çocukları, akrabaları, komşuları, arkadaşları bu bir aylık sıkıntıyı çekecekti.
4 aylık belediye başkanlığında bir çok ezberi bozan Bıyık, bu konuda da bir ezber bozuyordu.
Kenti yönetenlerin (Belediye Başkanı, Kaymakam vs) oturduğu semtte oturmak, hizmet konusunda ayrıcalık sağlar, bir çok konuda kolaylıklar sunardı, yıllardır bu hep böyleydi.
Ama Bıyık, nereye kurulursa, kurulsun mutlaka birilerinin sıkıntı yaşayacağı hayvan pazarını kendi semtine kurarak, sıkıntıyı kendisi, ailesi, komşuları ve arkadaşları ile birlikte çekerek, sıra dışı bir karara daha adını yazdırdı.
Şunun, şurasında kaldı iki hafta, belediye başkanı hayvan pazarının sıkıntısına katlanıyorsa, sizde artık çok laf etmeyin…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum