Büyükakın, Çiğit, Turgut…
Caner Pesen

Caner Pesen

Yeni süreç!

Büyükakın, Çiğit, Turgut…

16 Temmuz 2019 - 10:33

23 Haziran İstanbul seçimlerinin Türkiye’de bir çok şeyi değiştireceği açıktı, siyasette, sanatta, spor da, özellikle de basınımız da önemli değişimler bekleniyordu.
Bu değişimler beklenenden daha hızlı bir şekilde hayata geçiyor.
Özellikle Kocaeli basınında ‘değişim’ ışık hızında oluyor.
Yıllardır Kocaeli basının da solun kalesi olarak bilinen Özgür Kocaeli, Haldızların satın alması ile iktidar yanlısı,  sağcı bir kimliğe büründü.
O dönem solcu, muhalif İsmet Çiğit, hem gazetesini satıp, hem de iktidara yakın iş adamının gazetesin de çalışmaya devam edince, bu durum, ‘paranın gücü ve Çiğit’in para için ilkelerinden vaz geçtiği’ şeklinde yorumlandı.
Bir süre, eski tüfeklerin, okur kitlesinin ‘dönek, satılık, vs’ demesinin ardından, Çiğit yine ‘İsmet bey, duayen’ olarak değer gördü.
Okuma oranları düştü, gazete etkinliğini kaybetti ama paranın gücü ile sorumluluğunu yerine getirerek yoluna devam etti.
Taa ki, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerine kadar…
Kocaeli’de 11 Belediye ve Büyükşehir’i kazanmasına rağmen İzmit’i kaybetmek AK Parti için kan kaybı olarak yorumlandı.
İstanbul’da ki değişim ise iktidar partisi için artık bir erime olarak yorumlandığı için taşların yeri değişmeye başladı.
Gazetesini satarken Haldızlardan aldığı yüklü paralar, ilkelerinden taviz vererek, sattığı gazetede çalışan olarak devam eden İsmet Çiğit, ciddi bir birikim yapmanın da rahatlığı ile AK Parti’de ki erimeyi görerek, son deminde özüne dönmeye karar verdi.
Yola bir dönem ‘kedi-köpek’ gibi yiyiştiği Güngör Aslan ile devam edecek.
Daha ilk yazısında Haldızların emrindeyken övgüler dizdiği Erdoğan-Bahçeli ortaklığına vurmaya başladı.
Görülen o ki, fabrika ayarlarına geri dönen İsmet Çiğit’ten daha sıkı eleştiri yazıları okuyacağız, tabi yersen…
Çiğit’in bu 380 derecelik dönüşünün neresinden bakarsanız iler tutar yanı yok.
Hele de, ‘çocuklarımın ihtiyacı, elektrik-su faturam’ diye yakınması yok mu? Bunu anlamak hiç mümkün değil.
Bu kentte ne zorluklar altında gazetecilik yapan onlarca saygın, duruşunu bozmamış, etik gazetecilik yapma mücadelesi veren arkadaşımız var.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Büyükakın’ın ‘zor durumda ki’ Çiğit’e maaşının yarısını vermeyi teklif etmesi de son derece düşündürücü bir durumdur.
Bir diğer kafa karıştıran durum ise bulunduğu konuma iktidarı destekleyerek, iktidar gücü ile gelen Hladızların, en küçük bir sarsıntıda gazetesinin başına sol kökenli Adem Turgut’u getirmesi, bu nasıl dönüşüm, bu nereye gidiştir…
Kocaeli basınında taşlar bir bir yerinden oynuyor, akıllara durgunluk veren değişimler oluyor.
Gebze’de ise şimdilik yaprak kımıldamıyor, ancak Gebze’de ki bu durgunluk, sessizlik hiç hayra alamet değil…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum