Vatan sevgisi ve demokrasi mücadelesi
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

Vatan sevgisi ve demokrasi mücadelesi

18 Temmuz 2016 - 18:17

 

Televizyon ekranlarında “darbe yapıldı… Ordu yönetime el koydu... sokağa çıkma yasağı ilan edildi…” sözlerini duyunca o an kafamdan aşağıya kaynar sular dökülmüş gibi hissettim. Kendimi de tam olarak o dakikalar içerisinde Gebze sokaklarında buldum.

Haber yapmak için değil, yarın evlatlarıma “darbe girişimi olduğu sırada evde oturup olup biteni izledim” dememek için, en ön saflarda yerimi almak için, demokrasi adına slogan atmak için yani her vatanını seven Türk bireyi gibi mücadelemi vermek için…

Yediden yetmişe Gebze sokaklarına çıkan insanları görünce içime daha fazla heyecan doldu ve hatta tüylerim diken diken oldu,gözlerimden yaşlar geldi. Sonra öğrendim ki, Gebze sokaklarında gördüğüm öfke, Türkiye’nin her yerinde aynı şekilde cereyan ediyormuş.

Cami minarelerinden yükselen ‘sela’ sesleri ve insanların ‘tekbir’ sesleri adeta ruhumu okşadı. İnanın o büyülü ortam içerisinde hangi sokaklarda olduğumu bile hatırlayamaz oldum. 

O an sadece “bu ülkede darbe olmamalı, Türkiye uluslararası arenada darbe yapılmış bir ülke olarak anılmamalı diye düşünüyordum” sonra gördüm ki ‘tekbir’ naraları atan milletimiz tarihte görülmemiş bir şeyi gerçekleştirdi. Dünyada eşi benzeri olmayan, belki de bir daha olmayacak bir mücadeleyi vererek darbeyi engelledi.

Hem de tankların önüne yatarak, mermilerin üzerine koşarak…

Bizdeki bu milli irade duruşunu tüm dünya ağzı açık izleyip takdir ederken, ülkemizde bu durumu siyasi hislerle değerlendirenler ise; ‘tiyatro’, ‘oyun’ gibi saçmalıklarla yorumladı.

Kendisini aydın ve ileri görüşlü zanneden tayfa “herkesten farklı düşünebiliyorum” edasını gösterilmek adına, kendilerini çok zeki zannederek, “Böyle darbe mi olur, ordu isteseydi darbeyi zaten yapardı, bu olanları Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır kesin” yorumlarını yaptı.

Dünya bizi ayakta alkışlarken siz neyin peşindesiniz bilmiyorum ama günlerdir sokaklarda yatıp kalkan bu millet sadece ve sadece ülkesine sahip çıkmaya çalışıyor. Sizde ülkenizi seviyorsanız eğer, o sizler için değerli ama toplumun birçok kesimi için bir anlam ifade etmeyen düşüncelerinizi bu olaylar bittikten, ülke normale döndükten sonra yapında provokasyonlara neden olmayın.

Bu mücadelenin siyasi bir hareket olmadığını, ‘vatan sevgisi’ ve ‘demokrasi mücadelesi’ olduğunu unutmayın, ezan sesinden, okunan selalardan rahatsız olmayın…

Beğenmediğiniz o milyonlarca insan günlerdir sokaklarda, hem de yüzde 99’u hayatı boyunca hiçbir eyleme katılmamış olmalarına rağmen bir tane bile yağmalama olmadı. Hiçbir taşkınlık olmadı. Çünkü o insanlar vatanları için sokaklara çıktı.

Ülke olarak inanılmaz bir şeyi başardık, bu saatten sonra ‘darbe’ safsatasını tamamen bitirene kadar ‘demokrasi mücadelesine’ aynı kararlılıkla devam etmeliyiz. Aynı şekilde herhangi bir taşkınlığa ve provokasyona meal vermemeye önem göstermeliyiz.

Bu mücadeleye inanan ve canını malını seve seve ortaya koyan herkesten Allah razı olsun.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum