OHAL’de Kaymakamlar neden suskun?
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

OHAL’de Kaymakamlar neden suskun?

20 Ekim 2016 - 10:20

FETÖ’den alınan veya tutuklananlara baktığımız zaman FETÖ’nün devlet içerisinde en az sirayet ettiği makamların valilik ve kaymakamlıklar olduğunu görürsünüz.

Yani en çok güven duyacağımız makamlar…

Gel gör ki güven duyduğumuz makamlarda bu süreçte bir sessizlik söz konusu…

OHAL kapsamında Valilerin dolayısıyla kaymakamların yetkilerinin artırıldığı biliniyor. Ancak Kocaeli bölgesinde kaymakamların ne sesi var ne de soluğu…

OHAL’den sonra kaymakamların özellikle FETÖ soruşturmalarıyla alakalı yoğun bir çalışma içerisinde olacaklarını ve bir adım önde olacaklarını bekliyordum.

Bugün baktığımız zaman kaymakamlar, FETÖ hakkında tek laf etmiyor.

Bırakın bir adım önce olmayı bir adım geride duruyorlar.

Soruşturmaların detaylarını kamuoyuyla paylaşma ve sürecin ilçelerde ne durumda olduğuyla alakalı bilgi vermesi gereken kaymakamlar, şaşırtıcı bir şekilde suskun davranıyor.

Mesela kapatılan FETÖ kurumlarının ne durumda olduğunu kimse bilmiyor.

Bu soruların muhatabı sizce de kaymakamlar olmamalı mı?

OHAL Kanunu’nun 27. maddesine göre;

Bölge valisi, olağanüstü halin gerektirdiği durumlarda mahalli idarelerin organlarınca alınacak kararlar ile tesis edilecek tasarrufların tamamının veya belli konulara ilişkin olanlarının; il merkezinde kendisinin, görevlendirilmesi halinde il valisinin ve ilçelerde kaymakamların onayı ile yürürlük kazanmasını kararlaştırabilecek. 

Kanunların böyle dediği noktada, kamuoyu kaymakamlardan yetkileri çerçevesinde etkinlik bekliyor.

Hadi süreci takip edip kamuoyuna bilgi vermeyi bir kenara bırakalım, FETÖ’yü lanetleyen açıklamalarda bulunan bir tane kaymakam duydunuz mu?

Ben duymadım…

Bu söylemlerimle kaymakamları FETÖ’cülükle itham ettiğimi, ya da bunu ima ettiğimi kesinlikle düşünmeyin, aksine bölgedeki kaymakamların birçoğunu tanır katiyen vatan sevgilerinden tereddüt etmem.

Lakin demem o dur ki, sessiz kalmaları bu sürece belki zarar vermiyor ama fayda da sağlamıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum