İzmit’ten mektup var!
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

İzmit’ten mektup var!

01 Ekim 2015 - 15:15

Geçtiğimiz günlerde bir okurumdan içeriği çok anlam ifade eden bir mail aldım. Yedi göbek İzmitli olduğunu belirten okur, malum gazete ve gazetenin sahibi ile alakalı yazdığım yazıları okumuş, kendince değerlendirmiş ve sağ olsun benim için de endişelenmiş.

Öncelikle şunu söyleyeyim; açtığı davaya bile cesaret edip gelemeyen bu zatı muhterem, yürekli pozları sadece bilgisayar başında veriyor. Anlayacağınız kendisi içi boş hava gazından başka bir şey değil…

Mailde en çok dikkatimi çeken şey ise İzmit’in sahipsiz oluşundan bahsedilmesi…

İsmini vermek istemeyen yedi göbek İzmitli okurum, İzmit’in sahipsiz oluşundan yakınmış ve İzmit’te yayın yapan gazetelere serzenişte bulunmuş. Bu gazetenin ahlaksız yayınlarına neden İzmit’in köklü gazetelerinin ‘dur’ diyemediğini sormuş.

Sormuş ama aslında cevabını da vermiş…

Bazıları korkudan, bazıları da aynı yolu yürüdüğünden susuyor, susmak zorunda kalıyor.

İzmit’ten Gebzeli gazetecileri aşağılayan, Gebze’ye sözüm ona müdahil olan ve kendisini ahlak timsali göstermeye çalışan gazeteci hakkında bakın İzmitliler neler düşünüyor?

Maile gelen yazıya hiç dokunmadan sizlerle paylaşıyorum: 

 “Merhaba Ahmet Bey 
Ben dedemin dedesinin dedesine  kadar İzmitli bir insanım. Bu çok önemli değil aslında, gönülden orayı sevmek ve oraya ait hissetmek yeterli aslında. Evliliğim nedeniyle yıllardır İzmit’ten fiziken uzağım, neyse ki internet var. Ahlak timsali Güngör Bey ve Serpil hanim başta olmak üzere bir erdemliler kurumu olan Bizim Kocaeli’nden İzmit’i izliyorum. Son dönemde Serpil Çolak’ın yokluğunun çok uzun sürdüğünü gördüm, Zeynep hanımda ayrılınca biraz araştırdım. Yazılarınızla karşılaştım. Okuduklarımdan ben utandım ama onlar zerre utanmaz. Korkarım gene çıkarları doğrultusunda beraber olur ve kaldıkları yerden millete ahlak dersleri vermeye devam ederler.

Sevgili kardeşim, Allah sizden bin kere razı olsun... Nefes aldım ya. Biri çıkıp kral çıplak demiş, hem de ayrıntılarıyla.. Bir şehir nasıl bu kadar sahipsiz kalabildi akıl almıyor. Bunlar tekel, bunlar alikıran başkesen, bunlar iki halk yararına haber yapıyorsa diğer sekizi kendilerine yontma, kalkındırma ve tehdit haberi... Siz taa Gebzelerden bunlara 'hop' diyene kadar bu mevzular niye konuşulmadı İzmit’te. Ve her daim Erdoğan’ı destekleyen biri olarak söylüyorum ki İzmit sahipsizdir. Buna birde aymaz, doymaz Allahtan korkmaz ama İzmit’e yön veren Bizim Kocaeli faktörü eklenince... Bu gazetenin muhasebesinin kimde olduğuna bakmak bile konuyu anlamaya yeterlidir. Evet, her şey sümen altı. O kadar çok insan var ki bunlar tarafından itibari zedelenen ve haklarını da arayamayan, çünkü bunlar günlerce manipulatif yayın yaparlar ve keşke bulaşmasaydım dersin. Uzman olmuşlar artık. Şimdi sizin gazetedeki yazınıza baktım tarihi bayağı eski, sağ salim misiniz? En son yazınız bunlarla ilgili olunca endişelendim doğrusu.
Benim tüm bildiklerimi zaten tarafınızdan yazılmış, ilginç olan sizin yaptığınızı İzmit’te köklü medya kuruluşu dediğimiz hiç bir kişi ve kurum böylesine net bir şekilde ortaya koymadı. Ya herkesin aynı olduğunu ya da ciddi bir korku imparatorluğunun olduğunu düşündürüyor. Kaliteli muhalefete her alanda çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bunların yaptığı halkın menfaatine görünen her haberin aslında 'bizi görün' demek olduğunu sonradan anladım. Güngör Aslan dahil hiç kimsenin özel hayatıyla gerçekten ilgilenmiyorum ama buradaki konu insanlara her konuda başöğretmen kesilmeleri, kendi hayatlarında alabildiğine geniş yaşayıp, insanları toplumun değer yargılarıyla tehdit etmeleri... Misal; Nevzat Doğan’ın ailesini 20 yıl önceden tanıyorum. Çok güzel ve hanımefendi bir esi vardı. Çok ciddi bir rahatsızlığı var.10 yıldır yatağa ve makineye bağlı durumda diye biliyorum. Allah yardımcısı olsun. “Bas harfi N olan soyadı D olan bir belediye başkanı belediyede çalışan bir hanıma yarım saat arayla çiçek göndermiş ve seni çok seviyorum demiş.'' Bize ne?Bu bir gazete haberi olabilir mi? Kamu yararı bunun neresinde.. Nevzat Doğan’ı belediye başkanı olarak beğenmeyen biri olarak söylüyorum bunları.
Mafyada bile işin içine kadın ve çocuk karıştırılmadan görülürmüş  hesaplar,
Hiç bir değer yargıları yok mu bunların? Bizim Kocaali’de hakaret ve küfür içermemesine rağmen yorumunuz bile yayınlanmıyorsa, hukuki süreç başlatmak için gittiğinizde, gazetenin çetevari bir üslupla çarpıtma haber yapacağı, kan davası güdüp sizin veya yakınlarınızın açığını arayacağı, dolayısı ile Bizim Kocaeli ne bulaşmamak gerektiği söyleniyorsa...
Kendi pisliklerinde boğulmalarını bekliyorum.
Mesela haftalardır Güngör beyin, Serpil hanımın, tatillerini, yediklerini, içtiklerini okuyamıyorum ve büyük bir boşluktayım.
Serpil Çolak;- işimi o kadar çok seviyorum ki tatil günlerimde bile  evde duramıyorum, gazetedeyim 'diyordu. Ne oldu? Kocaeli halkını, siyasetini, sosyal hayatını şekillendiren bu mükemmel insanlara nazar mı değdi.

Değerli kardeşim; at izi it izine karışmış, herkes yanık bunlardan ama kimse kolay kolay ortaya çıkmaz ve bulaşmaz bunlara, bu arada olan size olmasın, kendinizi koruyun, bu medya camiasında uzun soluklu olmanız lazım, sizin gibi insanların var olması lazım. Her yerde, her sektörde satılmamış ve vicdan sahibi insanlar gördüğümde fanusa filan koymamız gerektiğini düşünüyorum.
Allaha emanet olun.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum