Humenitera ‘insanlık çağı’
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

Humenitera ‘insanlık çağı’

06 Eylül 2016 - 13:24

Geçen gün TRT Türk’de yayınlanan Derin Analiz programına katılan Araştırmacı Yazar Ertan Özyiğit’in tespitleri ve önerileri beni çok etkiledi.

Derin yapılanmalar hakkında sıkça araştırmalar yaptığını söyleyen Özyiğit, program boyunca bir takım ‘referanslardan’ bahsetti. Yani Türkiye’nin artık herhangi bir projede ‘referans’ gösterilmesi gerektiğini vurgulayıp durdu.

Şöyle ki; 15 Temmuz darbe girişiminden sonra dünya da yeni bir kavram var, bu kavramı oluşturan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkıdır.

15 Temmuz gecesi verdiğimiz imtihanı tüm dünya gıpta ile izlerken, bu imtihan sonrası oluşan izlenimle birlikte dünya da referans noktası olmamız gerekiyor.

Ertan Özyiğit, işte bu referansın adını buldu. ‘humenitera’ yani ‘insanlık çağı’

Bu terim kesinlikle değerlendirilmeli ve bu konu üzerinde kesinlikle daha fazla kafa yorulmalı…

Niye mi?

Çünkü Recep Tayyip Erdoğan; Birleşmiş Milletleri işaret ederek, ‘dünya 5’ten büyüktür’ cümlesini kurdu. Amerika’nın Gayri Safi Milli Hasılası 14.8 trilyon dolar, yani bizden neredeyse 14 kat daha fazla. Buna rağmen sadece paranın artık tek başına anlam ifade etmediğini seslendirmiş oldu.

Dünya Perez’in karşısında önünü iliklerken Erdoğan çıkıp Davos’da ‘One Munite’ dedi.

Darbe girişimi sonrası yine Erdoğan çıkıp, ‘biz size rağmen bu işi berteraf ettik’ dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, paranın her şey demek olmadığını dünyaya gösterdi.

Ertan Özyiğit’in de dediği gibi; Sayın Cumhurbaşkanı ‘humenitera’ diye bir yöntem ortaya atmalı.

Bakın, darbe girişiminden sonra 15 Temmuz Türkiye’nin Rönesans’ıdır. Türkiye bundan sonra önü alınmayacak şekilde çok büyüyecektir.

Bugün Dünya’yı Amerika ve Rusya birlikte yönetiyorlar ama bu iki kuvvet bir türlü Mezopotamya bölgesine giremiyor. Dolayısıyla bir güce daha ihtiyaç var. Bu güçte Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yani Türkiye, darbe girişiminden sonra daha da büyüyecek.

Özyiğit’in öngörülerine göre; Türkiye, Anayasa değişikliği peşinden Başkanlık Sistemi ondan sonra Federatif bir yapıya girecek. Sadece Türkiye içerisinde bir federal yapı değil, Irak, Suriye, Ürdün ve Filistin’in katıldığı bir federatif yapıya girilecek. Musul’da Türkiye’ye katılacak. Bahsedilen yapı ‘abilik’ boyutunda olacak.

Kırım’da ekonomik bir işbirliğine girecek.

Bahsedilen yapı Osmanlı değil, bu bölgede bir hamiye ihtiyaç duyulmasıdır.

Şuan 4 milyon Suriyeli aldık, bu adımla zaten bir anlamda federatif yapı başladı.

Şimdi gerçekten Ertan Özyiğit’in de dediği gibi Sayı Cumhurbaşkanı, ‘humenitera’ yani ‘İnsanlık çağı’ başlatmalı. Bunu kendisinden başka dünyada başlatacak kimse yok. Tüm ezilen halkların sözcüsü olarak bu referansı koydu ve bunun altını doldurması lazım.

Sayın Cumhurbaşkanı, Hümeniterya konusunu tüm dünyaya anlatmak zorunda. Çünkü insana insan gibi davranan ‘insan çağı’ başlamıştır. Bunun öncüsü ve referansı da kesinlikle Recep Tayyip Erdoğan olmalıdır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum