Çöp Fabrikası rahatsızlığı!
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

Çöp Fabrikası rahatsızlığı!

10 Ekim 2016 - 10:01

Kocaeli Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun geçtiğimiz günlerde dile getirdiği “Evsel Katı Atık Yakma Tesisi” yani Çöp Fabrikası için, Dilovası, Körfez, Derince ve İzmit gibi ilçelerde araştırma yapıldı son olarak ise İzmit Orman Depo Alanı’na karar verildi. Projenin 4 yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

Yapılması planlanan Çöp Fabrikası Kocaeli için çok önemli proje. Çünkü Dilovası’nda bulunan İZAYDAŞ Çöp Döküm Alanı yılsonuna kadar tamamen dolmuş olacak ve artık Kocaeli’nin çöp yok edecek bir alanı neredeyse kalmamış olacak.

Yeni yapılacak olan Çöp Fabrikası’nda hava kirliliği ve çöp kokusu olmayacak. Şehirde yaşayanlara ve tesisin çevresindeki doğaya zarar verilmeyecek. Buna rağmen duyuyoruz ki projenin İzmit’e yapılacak olması İzmitlileri rahatsız etmiş.

İzmit Kandıra Eğitim ve Kültür Dayanışma Derneği (İZKAN-DER) geçtiğimiz günlerde İzmit basınıyla bir araya gelip, İzmit’e yapılması planlanan Çöp Fabrikası’nı konuşmuş. Dernek başkanı Hüseyin Öz, fabrikanın Dilovası’na yapılması daha hoş olur demiş…

Yıllardır Dilovası’nın nefes aldığı bölgelerden birine kurulan İZAYDAŞ’a bütün Kocaeli’nin çöpü dökülüyor. Hem de öyle fabrika falan da değil, çöpler bildiğiniz ilkel şartlar diyebileceğimiz şekilde toprağın altına gömülüyor.

Hava kirliliğinin had safhada olduğu Dilovası’nı dönem dönem saran çöp kokusunu da hiç söylemiyorum.

Şimdi buradaki insanlar tüm bu olumsuzluklara rağmen yıllardır sesini çıkarmazken, son teknoloji ile yapılacak olan bir sistemi sırf adı çöp olduğu için İzmit’te istememek, hatta Dilovası’na yapılsın diye adres göstermek senin haddine mi Sayın Başkan…

Burada ‘sizin canınız can da onlarınki patlıcan mı’ demogojisi yapmayacağım tabi ki ama adı çöp olduğu için Dilovası’nı işaret etmeniz hiçbir ‘eğitim’ ve ‘kültür’ içerikli sivil toplum örgütüne yakışmaz.

Kaldı ki, muazzam bir proje olan ve kentin çöp sorunun uzun yıllar ortadan kaldıracak Çöp Fabrikası’nın Dilovası ya da Gebze’ye yapılacak olması burada bir rahatsızlık doğurmaz. Aksine atık işi yapan firmalarında işine gelir.

Velhasıl kelam, bu söylemler Gebze-İzmit arasında ayrıştırmadan başka bir işe yaramaz. Dayanışmanızı sadece oturduğunuz mahalle üzerinden değil de, yaşadığınız kentin bütünü üzerinden yaparsanız daha başarılı olursunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum