Cengiz Yücak'tan bir talebim var!
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

Cengiz Yücak'tan bir talebim var!

31 Ocak 2016 - 16:25

Az önce Cengiz Yücak'ın Kocaeli'deki gazetecilik üzerine bir yorumunu okudum.

Cengiz abi şöyle demiş; 

"Kocaeli'nin son 20 yılında gazetecilik bu kadar dibe vurmadı.Sponsorlu gezi,sponsorlu ödül,sponsorlu haber,sponsorlu yazar..yeter be yeter.." 

Öncelikle şunu söyleyim; ben gazeteciliğe başlayalı öyle 20 yıl değil en fazla 7-8 yıl falan oldu. 20 yıl öncesini bilmem ama ben gazeteciliğe başladığım zamanlarda gazetecilik Kocaeli'de şuan ki seviyesinin çok altındaydı.

Yıllarca gazetecilik yapan abilerimizin bize bıraktığı miras neydi biliyor musunuz?

50 TL'lik adamlar...
Siyasetçilerin ve iş adamlarının namahremlerini araştırıp şantaj yapanlar...
Yanında çalıştırdığı elemanlarına sarkıntılık yapanlar...
Yalancılar, dolandırıcılar, üç kağıtçılar...

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi mesleğe başladığım yıllarda bu söylemler yüzünden defalarca bırakmanın eşiğine geldim. 

Her geldiğimde ise benim gibi düşünenlerin bu izlenimi değiştirebileceğini aklıma getirdim ve daha fazla hırs yaptım.

Şuna inanıyorum ki gazetecilik 20 yıl öncelerden daha seviyeli ve kaliteli durumda...

Dibe vurmuşluktan bahsediyorsun ya, bunu düzeltmenin yolu sokaktaki vatandaş gibi tweet atmak değil Cengiz abicim...

Elini taşın altına koymak lazım, bedel ödemek lazım, gazeteciyim diye gezen adamların seni Izmitlerden yerin dibine sokmasına pısırık gibi sesiz kalmamak lazım. 

Bir de Paralı işlerin peşinden koşmaktan bahsetmişsin Cengiz abi... 
Sanıyorum ki hepimiz birbirimizi iyi biliyoruz. Dünün en önde gelen solcularının bugün gazete ve internet haber sitelerinde AK Parti'yi nasıl yalayıp yuttuğunu, AK Partili siyasetçilerin sosyal paylaşım sitelerinde adım atarken bile paylaştığı fotoğrafları haber yaptığını sen benden daha iyi biliyorsun.
Bunların hepsinin paradan kaynaklandığını söylememe bile gerek yok...

Kimin hangi paralı işin peşinden koştuğu beni ilgilendirmiyor ama meslektaşlarımıza sosyal anlamda faaliyetler geliştirmesi için yardımcı olan belediyeleri yanlış bir iş yapiyormuş gibi değerlendirmene gerçekten çok şaşırdım.

Beni az çok tanıdığını biliyorum ama madem konuyu açmışsın gizli saklı şeyleri sevmem, bende sana gezinin maliyetini kimlerin karşıladığını söyleyeyim. 

Marmara Gazeteciler Derneği olarak geçtiğimiz hafta sonu gazeteci meslektaşlarımızla Kartepe turu yaptık. Arkadaşların bir çoğu Kartepe'ye daha önce hiç gitmemişti. Herkes için eğlenceli ve keyifli bir gezi oldu. 

Bu gezinin konaklama ücretlerinin bir kısmını kendim, bir kısmını ise Gebze Belediyesi, yemek ücretlerini de Gebzeli esnaflarımız; Izgara Izgara ve Sultan Pastanesi karşıladı.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker'e, Izgara Izgara'nın sahibi Hasan Özdemir'e ve Sultan Pastanesi sahibi Ertuğrul Çırak'a tüm meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Şimdi soruyorum sana Cengiz abi; iki dönem cemiyet başkan yardımcılığı yaptığını yazmışsın. Bu görevdeyken meslektaşların için ne yaptın, hangi projeye imza attın?

Gebze ve Kocaeli basınının gelişmesi için bir adım dahi olsa attın mı?

Hadi onları geçtim.. 
Şimdi biz bu gezi gibi Programların maliyetini doğal olarak bölgemizin yöneticileri ve iş adamlarından talep ediyoruz ya.. 
Bu da sana göre yanlışya.. 
Marmara Gazeteciler Derneği'nin bir sonraki etkiliğinin maliyetini başkan olarak senden talep ediyorum ve sana söz veriyorum bundan sonra bu tarz etkinlikler için eğer kabul edersen ilk senin kapını çalacağım. 

Öyle bedavadan geniş geniş konuşmak yerine önce yaralı bir parmağa işeyelim sonrasında tekrar konuşalım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum