Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Faruk Özlü’ye yakıştı
Ahmet Oğuz

Ahmet Oğuz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Faruk Özlü’ye yakıştı

07 Haziran 2016 - 14:44

 

Bu ayki yazımda dergimizden biraz bahsetmek istiyordum ama Türkiye’nin gündemi o kadar çabuk değişiyor, o kadar çok konu birikiyor ki kendimizi ve yaptığımız yenilikleri anlatmaya pek de vakit kalmıyor.

Bu ayki konumuz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı…

Yeni kabinedeki isimlerin hepsinden bahsederek sizleri yormamak adına Kocaeli bölge milletvekili Fikri Işık’ın uzun süre görev yaptığı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ve görevi devralan yeni bakan Düzce milletvekili Faruk Özlü’den bahsedeceğim.

Öncelikle Fikri Işık’a yeni görevi olan Milli Savunma bakanlığında başarılar diliyorum. Bilişim Vadisi, Teknopark gibi önemli projelerin Gebze’de yapılmasına vesile olan Işık’tan yeni süreçteki beklentimiz; Milli savunmada yapılacak yeni projeleri Kocaeli entegrasyonlu yapması olacaktır.

Şimdi Faruk Özlü kimmiş ona bakalım:

Faruk ÖZLÜ 19.11.1962 yılında Düzce'de doğdu. Düzce Lisesi'ni müteakip Yıldız Teknik Üniversitesi'nden (YTÜ) Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya'da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi'nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi'nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye'nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. “Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı”, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”, “M60 Tank Modernizasyonu”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazılarıdır.

Müsteşar Yardımcısı olarak Savunma sanayi stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanununun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. 2007 yılından beri savunma yönetimi ve savunma reformu konuları üzerinde çalışıyor. Bu konuda kurulan Çalışma Gruplarında görev aldı.

TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

25. dönem Düzce milletvekili olarak seçildi. Evli, iki çocuk babası ve İngilizce biliyor.

Düzce milletvekili yeni Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün özgeçmişine bakarsanız kararın isabetliolduğunu daha iyi anlarsınız. Özgeçmişinin dışında konuşmak gerekirse; kendisi Düzce’de sevilen sayılan çetrefilli işlerle işi olmayan, haramı helali iyi bilen biri olarak biliniyor.

Hatta annesine “oğlunuz bakan oldu ne hissediyorsunuz?” diye soruyorlar annesi ise; “ben ne bileyim oğlum. Ben oğlumu gücümün yettiğince okutmaya çalıştım. Benim böyle şeylere kafam çalışmaz” cevabını veriyor.

Verilen cevabın masumluğundan ve samimiyetinde anlaşıldığı üzere Faruk Özlü, Anadolu ailesinin yetiştirdiği, gelenek ve göreneklerimize bağlı bir ailenin evladı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığı, son süreçte sanayiden ziyade ‘bilim’ ve ‘teknolojiye’ daha çok önem gösteriyor. Bilimci olan Faruk Bey’in zorlanmadan görevini başarılı bir şekilde yapacağını tahmin ediyorum.

Hatta geçmişten bu yana ARGE ve İnivasyonla ilgilenen Faruk Bey’in herkesi şaşırtacak projelere imza atacağını biliyorum.

Her fırsatta Fikri Işık’ın tecrübelerinden faydalanacağını dile getiren Faruk Bey, bakanlığın Kocaeli’de devam eden projelerini kısa sürede tamamlayacağını ve sık sık bölgede olacağı sinyallerini veriyor.

Özetle söylemek gerekirse;Faruk Bey, çok büyük bir hata yapmaz ise uzun yıllar siyasetin vazgeçilmez isimlerinden biri olur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum