Ve Ahmet Davutoğlu noktayı koyuyor!

Ve Ahmet Davutoğlu noktayı koyuyor!

AK Parti'den Eylül ayında istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partileşme sürecine nokta koyarak partisini Aralık ayında kamuoyuna duyuracağı belirtildi.

Ve Ahmet Davutoğlu noktayı koyuyor!

AK Parti'den Eylül ayında istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun partileşme sürecine nokta koyarak partisini Aralık ayında kamuoyuna duyuracağı belirtildi.

Ve Ahmet Davutoğlu noktayı koyuyor!
27 Kasım 2019 - 12:16

Ahmet Davutoğlu ve ekibinin 2-3 Aralık'ta kampa girmeleri bekleniyor. Bu kampta partinin ismi ve ambleminin belirleneceği, birkaç gün sonra da Ankara'da yapılacak bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacağı ifade ediliyor.

Cuma İçten de partide olacak

Euronews Türkçe'nin haberine göre Davutoğlu'nun kuracağı partinin kurucular kurulunda, birkaç ay önce AK Parti'den istifa eden eski Diyarbakır milletvekili Cuma İçten'in yanı sıra Kürt seçmenin aşina olduğu temsilciler de yer alacak.

Fakat Davutoğlu yakın çevresiyle yaptığı görüşmelerde, AK Parti'yi bölmek ve oradan milletvekili transfer etmek gibi bir düşünce içerisinde olmadığını söylüyor.

Mustafa Yeneroğlu olacak mı?

AK Parti'den yakın zamanda istifa eden İstanbul milletvekili ve hukukçu Mustafa Yeneroğlu'nun şu anda partiye katılıp katılmayacağı kesinlik kazanmadı.

"Birleşme" istiyor

Ancak, kendisinin Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ın parti girişimlerinin birleşmesi yönünde bir tutum benimsediği ileri sürülüyor.

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi 11 Eylül tarihli köşe yazısında partilerin birleşemediğini çünkü Davutoğlu ve Gül arasında bir anlaşmazlık olduğunu yazmıştı. 

Kurucular kurulu yaklaşık 100 kişi

Euronews'in aktardığına göre Davutoğlu'nun ekibinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Kurucular kurulunun listesi 100 civarında olacak; bu kişilerin 30-40 kadarı ise ana kademe denen Davutoğlu'nun A takımından seçilecek" dedi.

"Yeni ve yıpranmamış isimler"

Kurucular kurulunda muhafazakar kesimden olduğu gibi sol kesimden de katılımlar olacak ve Alevi, Kürt, genç, kadın gibi farklı kesimler arasında bir denge gözetilmesine önem gösterildi. Ayrıca illerin büyüklüklerine göre de bir üye oranı belirlenecek. Yeni ve yıpranmamış isimlerin katılımına özel önem gösterilecek.

Ancak yetkili, partinin 81 ilde havuzlar üzerinden teşkilatlandığına dair son haberleri yalanladı.

AK Parti'den ayrılan isimler Davutoğlu'nun partisine mi geçiyor?

Öte yandan Ak Parti'de yaşanan son istifa Bayburt eski il başkanı Hakan Kobal'dan gelmişti. Kobal, pazartesi günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kuruluşundan bugüne yönetici ve il başkanlığı görevleri yaptığım AK Parti'den bugün itibariyle istifa ediyorum” diyerek Twitter paylaşımında Ahmet Davutoğlu ve A Takımı'ndan üç kişiyi (Ayhan Sefer Üstün, Feramuz Üstün, Selim Temurci) etiketledi.

Davutoğlu'nun istifası

Eski Başbakan Davutoğlu, 14 Eylül 2019 tarihinde Selçuk Özdağ, Ayhan Sefer Üstün, Abdullah Başçı, Feranuz Üstün ve Selim Temurci ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek partiden istifa etmişti.

Öte yandan, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Birim Başkanı Zeynep İşcan da, yine pazartesi günü AK Parti'den istifasını açıkladı. Geçmişte AK Parti'den milletvekili adayı da olan Zeynep İşcan, Twitter hesabından paylaştığı istifa mesajında, “Gördüğüm lüzum üzerine Ak Parti'den istifa ettim saygılarımla” ifadelerini kullandı.

Ali Babacan ile görüşme yok

Euronews haberinde Davutoğlu'nun ekibindeki kaynağın, kendilerine, Ali Babacan ile son bir görüşme iddialarını yalanladığı söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kasapoğlu: Gençlerimizin yarınları için yine fedakarlıktan kaçınmayacağız
Kasapoğlu: Gençlerimizin yarınları için yine fedakarlıktan...
Kadınlar hem üretecek hem kazanacak
Kadınlar hem üretecek hem kazanacak