Telefon dolandırıcılarına büyük darbe!

Telefon dolandırıcılarına büyük darbe!

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 4 ilde telefon dolandırıcılığı yapan bir şebekeye yönelik operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

Telefon dolandırıcılarına büyük darbe!

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 4 ilde telefon dolandırıcılığı yapan bir şebekeye yönelik operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.

Telefon dolandırıcılarına büyük darbe!
13 Şubat 2020 - 10:58

4 ay önce başlatılan teknik ve ziki takibin ardından organize şekilde telefon dolandırıcılığı yapan bir şebeke ortaya çıkartıldı. Gerekli delillerin toplanmasının ardından önceki gün şebeke üyelerine yönelik Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ, Urfa illerinde tespit edilen adreslere eş zamanlı baskın yapıldı.

ÇETE LİDERİ "OLTA MEHMET" DE YAKALANDI

Baskın sırasında çetenin elebaşı olduğu öğrenilen "Olta Mehmet" lakaplı Mehmet Ç.'nin de aralarında bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı. Baskın yapılan evlerde yapılan aramalarda dolandırıcılık olaylarında kullanılan 13 cep telefonu, 2 bilgisayar ile taşınabilir hard diskler ele geçirildi. Yakalanan şüpheliler İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde sorguya alındı. 

YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yürütülen soruşturmada polis şüphelilerin izlediği yöntemleri de ortaya çıkardı. Rastgele çevirdikleri telefon numaralarından karşılarına çıkan özellikle yaşlı insanları kendilerine kurban seçen çete üyelerinin kendilerini polis ya da savcı olarak tanıttıkları öğrenildi. Aradıkları kişilere yaşa dışı terör örgütünün banka hesaplarına ele geçirdiğini, ya da terör örgütü FETÖ'yle bağlantılarının çıktığını söyleyen şüphelilerin "Sizi aklayacağız. Ancak bu süre zarfında evinizde ya da bankada bulunan paranızı bize teslim edeceksiniz. Operasyon bittiğinde size iade edeceğiz." dedikleri öğrenildi.

BİR MAĞDUR KUŞADASI'NDAN AYDIN'A GİDİP PARAYI TESLİM ETMİŞ

Şüphelilerin söylediklerine inanan mağdurların bankadan çektikleri paraları ya da evde bulunan ziynet eşyalarını bir torbaya ya da çantaya koyarak buluşma yerinde polis sandıkları şüphelilere teslim ettikleri öğrenildi. Bir olayda Kuşadası'nda dolandırılan mağdurun para ve ziynet eşyalarını koyduğu çantayı otomobiliyle Aydın'a kadar götürüp burada teslim ettiği ortaya çıktı.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PARAYLA GÖRÜNTÜ ÇEKMİŞLER

Öte yandan şüphelilere ait bazı sosyal medya hesaplarında, şüphelilerden birinin bir mağdurdan para aldıktan sonra otomobilin içinde paralarla çektirdiği görüntüler bulundu. Görüntülerde paraları yere atan şüphelinin ayaklarıyla paralara basarken görüntüleri çektiği ve sosyal medya hesabında paylaştığı öğrenildi.

5 İLDE 12 MAĞDURDAN 6 MİLYON LİRA ÇALMIŞLAR

4 ilde yapılan baskında yakalanan şüphelilerin İstanbul, Elazığ, Aydın, Bursa ve İzmir'de 12 mağdurdan toplamda yaklaşık 6 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Şüphelilerin kendilerine yaşlı insanları hedef seçtikleri öğrenilirken, ara operasyonlarda bu paranın 3,5 milyon lirasının ele geçirildiği yakalanan 5 kişinin ise tutuklandığı öğrenildi.

DİKKATLİ OLUN UYARISI

Yetkililer olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü vatandaşların kendilerini polis yada savcı olarak tanıtan kişilere yönelik dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyardılar. Gözaltına alınan dolandırıcılık çetesi üyeleri için savcılıktan ek gözetim süresi alındığı soruşturmanı çok yönlü sürdüğü belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜDEF, Kara’ya teşekkür etti!
GÜDEF, Kara’ya teşekkür etti!
Aygün İtfaiyeleri unutmadı!
Aygün İtfaiyeleri unutmadı!