"Kocaeli en fazla kazanç sağlayan il"

"Kocaeli en fazla kazanç sağlayan il"

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ilimizin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını ifade etti.

"Kocaeli en fazla kazanç sağlayan il"

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ilimizin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını ifade etti.

02 Şubat 2019 - 12:28

TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılına ait nüfus verilerine göre; Kocaeli nüfusu 2017 yılına göre binde 12.2 artarak 1 milyon 906 bin 391 kişi oldu. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklanan son nüfus artış verilerine göre, Kocaeli'nin ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olduğunu söyledi. Bununla birlikte Kocaeli’nin vergi geliri sağlamada en önde olmasına karşın, kamu harcamalarından aldığı payda yetersiz kaldığını ifade etti.

VERGİDE BİRİNCİYİZ

KSO Başkanı Zeytinoğlu il bazında vergi gelirleri araştırması sonuçlarını değerlendirerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Gelir ve Giderleri verilerine göre Kocaeli, Türkiye’nin tüm vergi gelirinin yüzde 11,82’sini üreterek, vergi gelirine katkıda İstanbul’dan sonra  ikinci büyük il oldu. 71 ilin vergi gelirlerinin toplamından fazla vergi ödeyen Kocaeli,  açıklanan son nüfus artış verilerine göre kişi başı ödenen vergi sıralamasında 38 bin 529 lira ile yine Türkiye’ye en fazla kazanç sağlayan il oldu.” dedi.

EN KAZANÇLI İLİZ

Başkan Ayhan Zeytinoğlu ayrıca, “İlimizin 2018 yılında ödediği 73 milyar 451 milyon lira vergi, Türkiye’nin genelinde 71.3 milyar lira olan 71 ilin vergi gelirlerinin toplamından daha fazla. Kocaeli aynı zamanda yüzde 91.9’luk vergi tahakkuku ile de birinci sırada yer almaktadır. Kocaeli’nin 2018 yılında kişi başına ödediği vergi geliri de 38 bin 529 liradır. Türkiye ortalamasının 7 bin 577 lira olduğu düşünüldüğünde, Kocaeli ödediği kişi başı vergi ile ortalamanın kat kat üzerine çıkarak yine devlete en fazla kazanç sağlayan il olmuştur.” dedi.

İHTİYAÇLAR ARTIYOR

Kocaeli’de kişi başına devletin harcaması 3 bin 767 lira olduğunu belirten KSO Başkanı “İlimiz ülkemiz bütçesine kişi başına 38 bin 529 lira vergi geliri vermesine karşılık, Kocaeli’ne kişi başına yapılan harcama sadece 3 bin 767 liradır. Bu harcama Türkiye ortalaması olan 10 bin 127 liranın altında kalmaktadır. Oysa üretimin merkezi olan Kocaeli’nin altyapı ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Burada ülkemiz genelinde kişi başına devletin ortalama harcadığı miktar kadar ilimizde de devletimizin harcama yapması durumunda, ilimizin birçok altyapı eksikliklerinin de giderilebileceğini düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

İSTANBUL'A GİDİYOR

KSO Başkanı Zeytinoğlu son olarak, “Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 600 üzerinde firmamızın karı, ilimiz merkezli 1900 firmanın karının neredeyse iki katıdır. Yani; Kocaeli’ye ödenen gelir ve kurumlar vergisinin iki katını, İstanbul alıyor. Biz şirketlerin merkezlerini üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak, vergilerini üretimini yaptıkları il içerisinde ödemelerini talep ediyoruz” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Penbegüllü, mezarı başında anılacak
Penbegüllü, mezarı başında anılacak
Balıkçıların yeni sezonda umudu hamsi
Balıkçıların yeni sezonda umudu hamsi