Türkiye’ye, gururlandıran ödül!

Türk - İslam dünyasının en prestijli kurumlarından olan Borçalı İçtimai Cemiyeti’nin 2016 yılı ödülü ilk kez Azerbaycan dışına çıkıyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türklük’e Hizmet ödülünü Azerbaycan dışında alan ilk isim olacak.


Türkiye’ye,  gururlandıran ödül!

Türklerin tarih boyu yerleşim birimlerinin en eskileri arasında gösterilen Azerbaycan’ın Borçalı bölgesi ile aynı adı taşıyan Borçalı İçtimai Cemiyeti tarafından verilen Türklük’e Hizmet ödülleri bu yıl ilk kez yurtdışına çıkıyor. 2015-2016 yıllarını kapsayan ve Türk İslam dünyasına katkı sunan diplomat ve bürokratlar arasında yapılan değerlendirmeler sonucu ödül ilk defa Azerbaycan dışında yaşayan bir isme verilecek. 
63. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Yalçın Topçu, 25 Aralık Pazar günü (yarın) Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenecek takdim töreninde ödül alacak. Programda kapsamlı bir konuşma yapması planlanan Topçu’nun, burada Batı’nın yıkıcı medeniyet anlayışına karşı Türk – İslam coğrafyasının duruşuna dair açıklamalar yapması bekleniyor. Etkinlikte Azerbaycan’ın kurucusu Mehmet Emin Resulzade’nin torunu Reis Resulzade ile Azerbaycan milli sanatçısı Alim Qasımov da Türklük’e Hizmet ödülünü alacak Azeri isimler olacak.