Günün Âyet ve Hadisi

Günün Âyet ve Hadisi

İşte günün Ayet ve Hadisi haber detayında...

Günün Âyet ve Hadisi

İşte günün Ayet ve Hadisi haber detayında...

Günün Âyet ve Hadisi
13 Ocak 2021 - 08:47

Günün Ayet ve Hadisleri;


تِلْكَ الدَّارُ الْاٰخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذ۪ينَ لَا يُر۪يدُونَ عُلُواًّ فِي الْاَرْضِ وَلَا فَسَاداًۜ وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّق۪ينَ


Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla   

"İşte âhiret yurdu! Onu yeryüzünde haksız üstünlük kurmak ve bozgunculuk çıkarmak istemeyenler için   hazırlamış bulunuyoruz.

 İyi son, Allah’a karşı gelmekten sakınanların olacaktır."

 (Kasas Suresi - 83)     (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı)  

 TEFSİRİ:

“İşte” diye çevirdiğimiz tilke kelimesi Arap dilinde genellikle büyük ve önemli şeylere işaret için kullanılır; burada nitelikleri hakkında daha önce bilgi verilmiş olan âhiret yurdunun önemli ve ebedî nimetlerle dolu olduğunu göstermektedir. Nitekim Hz. Peygamber âhirette gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve akıllara gelmeyen güzel nimetlerin var olduğunu haber vermiştir (Buhârî, “Tevhîd”, 35; Müslim, “Îmân”, 312). Bu nimetler yeryüzünde böbürlenmek, egemenliğini kullanıp fesat çıkartmak ve zulmetmek istemeyenlere verilecektir. “İyi son, Allah’a karşı gelmekten sakınanların olacaktır” cümlesi, diğer dinî ve ahlâkî görevleri yerine getirmek yanında, özellikle bu bağlamda, uhrevî nimetleri elde edebilmek için İslâmî ölçülere uygun olmayan bir yol ve niyetle dünyevî varlık ve değerlerin peşine düşmemek; ayartıcı, baştan çıkartıcı şeylere düşkünlük göstermemek gerektiği anlamını içermektedir.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 4 Sayfa: 248

Günün Hadisi;

ALLAH RASULÜNDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

"Sadaka Rabbin öfkesini söndürür ve kötü ölümü bertaraf eder."      (Tirmizi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Recep Kaya’ya önemli ziyaret!
Recep Kaya’ya önemli ziyaret!
Gebze heyeti Vali Çiçek’e gitti!
Gebze heyeti Vali Çiçek’e gitti!