Ekonomik kriz 82.3 milyarlık vergiyi de eritti!
Reklam

Ekonomik kriz 82.3 milyarlık vergiyi de eritti!

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların tüketim azaltması ve ülkedeki istihdamın düşmesi nedeniyle devlet geçen yıl 83.2 milyar liralık vergi kaybına uğradı.

Ekonomik kriz 82.3 milyarlık vergiyi de eritti!

Geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların tüketim azaltması ve ülkedeki istihdamın düşmesi nedeniyle devlet geçen yıl 83.2 milyar liralık vergi kaybına uğradı.

Ekonomik kriz 82.3 milyarlık vergiyi de eritti!
17 Ocak 2020 - 11:18

Ekonomik kriz devleti de 83 milyar lirayı aşkın vergi kaybına uğrattı. Vergi kaybı, halkın çarşı pazara çıkıp harcama yapamadığının en önemli göstergesi olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi'nde (KDV) 30 milyar lirayı aştı. İşsizlikteki artış da Gelir Vergisi'nde 9.2 milyar liralık delik açtı. Vergi gelirlerindeki devasa kayıp, ekonomik krizi bir türlü kabul etmeyen ekonomi yönetiminin krizin etkilerini önceden göremediğini ve gerekli önlemleri almadığını ortaya koydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yayımladığı 2019 yılı bütçe gerçekleşme sonuçlarına göre, hükümet geçen yılın tamamında halktan ve şirketlerden 756 milyar 494 milyon lira vergi toplayacağı öngörüsünde bulundu.
HEDEF ŞAŞTI
​​​​​​Ancak ekonomi yavaşlayıp insanların geliri, şirketlerin de cirosu düşünce vergi hede büyük ölçüde şaştı. Devletin kasasına giren toplam vergi 83 milyar 183 milyon lira birden azalarak 673 milyar 314 milyon lirada kaldı. Bu devasa kaybın yanı sıra ekonomiyi canlandırmak amacıyla bazı ÖTV ve KDV oranlarında yapılan indirimler de vergi gelirlerindeki kaybı hızlandırdı.
HARCAMALAR AZALDI
Vergi gelirlerinin alt kalemleri incelendiğinde, hedefteki sapmanın büyük ölçüde geliri eriyen halkın harcamalarını azaltmak zorunda kalmasından ve istihdamdaki daralmadan kaynaklandığı görüldü. Örneğin, hükümet geçen yıl tamamına yakını çalışanlardan toplanan Gelir Vergisi'nden devletin kasasına 172 milyar lira gireceği hesabını yaptı. Ancak istihdam artmadığı gibi işsizlik daha da yükselince devletin kasasına heden 9.2 milyar lira altında vergi girdi. Gelir Vergisi'ndeki bu erimeyi, maaş dışında serbest meslek kazançlarındaki daralma da hızlandırdı.
30 MİLYARLIK KAYIP
Aynı şekilde işsizlik ve enasyon yüzünden geliri düşen halkın harcama yapamaması KDV ve ÖTV'de 30 milyar liranın üzerinden vergi kaybına yol açtı. KDV'de 70.6 milyarlık gelir hedene rağmen 15.2 milyarlık kayıpla 55.5 milyar liralık tahsilat rakamında kalınırken büyük umut bağlanan ÖTV'de tütün ve kolalı içecekler dışındaki tüm kalemlerde ciddi erime yaşandı. 162 milyar lira gelir beklenen ÖTV tahsilatı 15.4 milyarlık kayıpla 147 milyar liraya ancak ulaşabildi. ÖTV kaybında sıfır araç alımının olağanüstü düşmesi, akaryakıt ve doğalgaz tüketiminin azalması ve tüm teşviklere rağmen dayanıklı tüketim mallarında beklenen canlanmanın gerçekleşememesi büyük rol oynadı. İthalattan elde edilen KDV ile Gümrük Vergisi'nde hedeenenden yaklaşık 45 milyar lira daha az vergi toplanması ise ekonomi yönetiminin yükselen kur ve düşen gelirin etkisiyle ithalatta yavaşlama olacağını öngöremediğini işaret ediyor.
VATANDAŞ UMUDUNU PİYANGOYA BAĞLADI
Halk umudunu piyangoya bağlayınca, hükümet de şans oyunları vergisinden tahmin ettiğinin üzerinde vergi topladı. Tutmayan hedeerin aksine Kurumlar Vergisi ile şans oyunları ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi'nde (BSMV) hedeerin üzerinde gelir elde edildi. Kurumlar Vergisi'ndeki artışta, vergi oranının yüzde 20'den yüzde 22'ye yükseltilmesi, şans oyunlarında ise yoksullaşan halkın şansını şans oyunlarında araması etkili oldu.
Kaynak: Sözcü    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Darıca emniyeti acımadı!
Darıca emniyeti acımadı!
Şayir'den Yıldırım tebrik!
Şayir'den Yıldırım tebrik!