Bakan Selçuk: Okullar 2 Temmuz’a kadar açık...
Reklam

Bakan Selçuk: Okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Liselerde ikinci dönemde tek sınav olacak. YKS ve LGS'nin ertelemesine ilişkin herhangi bir karar söz konusu değil" dedi.

Bakan Selçuk: Okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Liselerde ikinci dönemde tek sınav olacak. YKS ve LGS'nin ertelemesine ilişkin herhangi bir karar söz konusu değil" dedi.

Bakan Selçuk: Okullar 2 Temmuz'a kadar açık olacak
29 Nisan 2021 - 10:30

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT Haber canlı yayınında soruları yanıtlıyor.

Bakan Selçuk'un konuşmasından satır başları şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından öne çıkanlar:

* Sağlık neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalışıyoruz. Riske girmeden eğitim, öğretimi devam ettirmeliyiz. Süreci iyi yönetebilirsek amacımız bütün okulları açmak olacak.

'LİSELERDE TEK BİR SINAV OLACAK'

* Liselerde yüzde 40'a yakın sınavlar tamamlandı. Liselerde ikinci dönemde de tek bir sınav olacak.

* Öğrencilerimizin yarısına yakını sınavların zamanında yapılmasını istiyor, bir kısmı da biraz daha erteleyin diyor. Bizim şu anda bunların ertelenmesine dair bir kararımız söz konusu değil.

* Biz her gün bütün sınıf düzeylerinde hangi gün kaç temaslı ve pozitif var bizim çocuklarımızın ailelerinde bunların tablosuna bakıyoruz. Genel tabloya baktığımızda ailelerde görülen temaslı sayısı ile toplumun genelinde görülen temaslı sayısı arasında fark var. Öğrencilerin ailelerinde görülen temaslı sayısı daha az görünüyor.

* Milli Eğitim Bakanlığında okul öncesi, ana sınıfı dediğimiz 5 yaş grubu var. Bizim okul öncesi eğitim kurumlarımız bu süreçte hep açıktı. Okul öncesi öğretmenlerimiz büyük bir özveri gösterdiler. Fakat bu tam kapanmada, Bilim Kurulu'nun ortaya koyduğu tavsiye ve diğer sayısal veriler, bize bu süreçte MEB bünyesindeki okulların da bir süre kapanması gerektiğini gösterdi. Biz buna uyduk. Kreşlerle ilgili Sayın Bakanımızla bir telefon görüşmesi yaptık, bir değerlendirme sürüyor. Muhtemelen yarın bir açıklama olur.

* Öğretmenlerin aşılanması 24 Şubat'ta başladı. En son 425 bin öğretmenimize randevu açıldı. Öğretmenlerimizi aşılamaya devam ediyoruz.

* Çocuklar dijital dünyada doğdular. Bizden daha iyi odaklanıyorlar. Burada önemli olan şu gereken eğitimsel önlemleri almalıyız. Çocukların öğrenme kaybı elbette oluyor. Ama yüz yüze eğitimde de gerçekleşiyordu. Sınav öncesi gidip öğretmenlerinden yüz yüze eğitim alabilirler. Tamamlama çalışmalarını biz geçmişten beri sürdürüyoruz.

'KARNELER 2 TEMMUZ'DA VERİLECEK'

* Her bir çocuğumuz için tamamlayıcı kitaplarımız var. Çalışmalar yazın da devam edecek. Biz 2 Temmuz'a kadar dedik. Ama dileyen veliler çocukların yaz okulları matematik kamplarıyla desteklenmesi konusunda yüzlerce etkinlik görecekler. Karneler 2 Temmuz'da verilecek. Arzumuz yüz yüze verebilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ilan
ilan
ilan
ilan